به نام او كه نامش دوا و يادش شفاست

دیابت حاملگی چیست؟  

دیابت حاملگی نوعی دیابت است که زنان حامله به آن مبتلا می شوند. بین ۲ تا ۷ درصد زنان حامله دچار این نوع دیابت می شوند و به این دلیل این بیماری یکی از شایعترین عوارض حاملگی است.

سیستم گوارش بیشتر غذای خورده شده را به نوعی قند به نام گلوکز می شکند. گلوکز وارد خون شده و با کمک انسولین (هورمونی که از لوزالمعده یا پانکراس ترشح می شود) سوخت لازم برای سلول های بدن را فراهم می کند.

در دیابت حاملگی هم نظیر دیابت های تیپ ۱ و ۲ (که در افراد غیر حامله بروز می کند)، گلوکز به جای رفتن به درون سلول ها و تبدیل شدن به انرژی در داخل خون باقی می ماند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 0:37  توسط رضا عباسی  | 

من تا كنون سه بار زايمان كرده ام و آخرين اونها رو بدون سزارين بدنيا آوردم .در نتيجه اين مسئله، من متوجه تغيير سايز در واژن خودم شده ام كه متاسفانه اين امر باعث شده ، در هنگام سكس احساس شرمساري بكنم چراكه حس ميكنم واژن من بسيار گشاد شده است. ايا اين مسئله بعد از زايمان مرتب يک امر همگاني مي باشد؟ من خيلي خجالت ميكشم كه در مورد اين مسئله از كسي سوال بپرسم. لطفاٌ بهم بگيد آيا راهي براي به حالت قبل در آوردن واژن وجود دارد؟

متاسفانه خيلي از زنها هستند كه اين مورد نگراني اونها رو تشكيل مي دهد و مشخصاٌ هم زمانيكه اونها چندين بار زايمان كرده باشند. پزشكان اصلاٌ جا نمي خورند وقتي كه مي شنوند شما نگران چنين مشكلي هستيد. در نتيجه اين كاملاٌ منطقي هستش كه شما مشكلتون رو در اولين وقت معاينه كه گرفتيد عنوان كنيد و چقدر هم برايتان مشكل مي باشد اگر وي دكتر شخصي شما باشد که بارها شما را معاينه كرده استشما نوشته ايد كه خجالت ميكشيد كه سكس داشته باشيد تنها بخاطر اينكه احساس گشادي در واژن ميكنيد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم مهر 1388ساعت 2:34  توسط رضا عباسی  | 

ارگاسم چيست؟
اين مرحله اي است که افراد بخاطرش رابطه جنسي برقرار مي کنند. ارگاسم وانزال دو مورد کاملاٌ مجزا از يکديگر مي باشند و به اعتقاد من مشکل عمده آقايان از اينجا آغاز مي گردد که اين دو مرحله مي توانند بدون يکديگر اجرا شوند. ارگاسم هم مي تواند همانند مرحله انزال کامل و يا ناقص باشد. ارگاسم يکي از موارديست که خانمها در آن خيلي موفقتر از آقايان هستند! البته از نظر کمي و نه کيفي! به زبان ساده تر ارگاسم در خانمها خيلي کاملتر از آقايان صورت مي پذيرد.
چون زنها قدرت آزادسازي خود را براحتي دارا هستند و براي همين گاهي مي شنويد که فلان زن مثلاٌ در صورت ارگاسم شديد لحظاتي اصلاٌ از حال مي رود! اما در مردان بخاطر اينکه از نظر شخصيتي قصد کنترل بر همه چيز را دارند هيچگاه ارگاسم کاملي صورت نمي گيرد. متاسفانه چون آقايان حتي در طول رابطه نيز مجبور هستند که انزال و ارگاسم را کنترل کنند هيچگاه نمي توانند به لذت بالاي 60 درصد در طول رابطه جنسي دست يابند .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم مهر 1388ساعت 2:22  توسط رضا عباسی  | 

110105janin.jpg

 يکي از شيوه هاي غلبه بر مشکل ناباروري زوجين، لقاح مصنوعي در لوله آزمايش (IVF) است.

در اين روش تخمک آماده باروري را به کمک روش هاي جراحي از بدن زن و اسپرم هاي داراي قدرت باروري را از مرد گرفته و در شرايط کنترل شده در لوله آزمايش قرار مي دهند.

سپس تخمک بارور شده را بدست آورده و در مرحله بعد به منظور انجام تقسيمات سلولي در اين تخم آن را در محيط کشت مناسب قرار مي دهند. بعد از آن جنين را به بدن مادر منتقل مي کنند. تفاوت در انواع  روش هاي  IVF نيز به دليل تفاوت در انجام هريک از مراحل بالاست.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هفدهم مرداد 1388ساعت 1:20  توسط رضا عباسی  | 

اطلاعات اوليه

توضيح كلي
هيپرپلازي آندومتر عبارت است از رشد بيش از اندازه بافت آندومتر (پوشش داخلي رحم ). اين يك حالت بدخيم و سرطاني نيست ؛ در بعضي از موارد هيپرپلازي ، با وجودي كه برگشت پذير هستند، پيش سرطاني در نظر گرفته مي شوند. با استفاده از بعضي از واژه ها (ساده ، پيچيده ، آدنوماتوز) غده اي ، و آتيپيك ( غيرمعمول) مي توان پتانسيل هيپرپلازي را در ايجاد سرطان بيان كرد.
علايم شايع
خونريزي در بين دوره هاي قاعدگي
خونريزي شديد (تامپون ظرف كمتر از يك ساعت كاملاً آغشته به خون شود).
وقوع خونريزي پس از يائسگي
ترشحات مجراي تناسلي
در بعضي از بيماران حالت دل پيچه در قسمت پايين شكم به وجود مي آيد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم دی 1387ساعت 0:14  توسط رضا عباسی  | 

شما ممكن است براي سالها يا دهه ها اين چرخه را زندگي خود تجربه كرده باشيد و راجع به اين مسئله اطلاعات كافي داشته باشيد ،با اين حال ممكن است سوالاتي راجع به اين چرخه فيزيولوژي مطرح شود كه پاسخ آن نيازمند تامل و بررسي دقيق باشد. لذا در ادامه مطلب به 5 مورد از اين ابهامات و پاسخ متخصصان در هر مورد پرداخته شده است.

چرا بعضي از زنان دچار سندرم قبل از قاعدگي (PMS)مي شوند؟
اين سندرم به دليل حساسيت بدن نسبت به تغييرات هورموني رخ مي دهد. 10 الي 20 روز قبل از شروع قاعدگي، سطح هورمون هايي نظير پروژسترون و استروژن سريعا تغيير مي كند و باعث بروز علائمي نظير پف كردگي، كج خلقي، حساسيت بافت پستان و احساس خستگي در بعضي از خانم ها مي شود. تقريبا 90% از خانم ها اين علائم را قبل از شروع قاعدگي تجربه مي كنند و كمتر از 20% از خانم ها اين علائم را با شدت بيشتري دريافت مي كنند كه ممكن است عملكرد و روابط آنها را تحت تاثير قرار دهد.
در هر حال اگر جز هر كدام از اين دو دسته هستيد، بايد تا آنجا كه ممكن است براي حفظ سلامت عمومي بدن خود تلا ش كنيد. مثلا انجام تمرينات ورزشي منظم، نوشيدن مقدار كافي آب، تغذيه مناسب هر چند ساعت يكبار و اجتناب از مصرف الكل و كافئين مي تواند كمك موثري در اين زمينه باشد. براي رفع اختلالات خلقي نيز در بعضي از موارد ، استفاده از مكمل كلسيم مي تواند موثر باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم دی 1387ساعت 0:2  توسط رضا عباسی  | 

علائم حاملگي

عادت ماهيانه شما به تأخير افتاده است . آيا حامله شده ايد ؟

براي بيشتر زنان به تأخير افتادن عادت ماهيانه اولين علامت حاملگي محسوب مي شود . اما دلايل زيادي وجود دارد كه ممكن است عادت ماهيانه به تأخير بيافتد يا ايجاد نشود كه عبارتند از:

تغييرات رژيم غذائي

ورزش شديد

مسافرت و فشار هاي عصبي

همچنين بعضي از زنان عادت ماهيانه نامنظم دارند كه نمي توانند زمان عادت ماهيانه بعدي را حدس بزنند . از طرفي ممكن است شما حامله باشيد و فكر كنيد كه به وقت خود عادت ماهيانه شده ايد در حاليكه اينطور نيست . زماني كه جنين تازه تشكيل شده به ديواره رحم متصل مي شود مي تواند خونريزي كمي را ايجاد كند . اينحالت معمولاً چند روز قبل از زماني است كه فرد منتظر شروع عادت ماهيانه است . اگر خونريزي بطور معمول باشد ممكن است تصور شود اين خونريزي كه مربوط به محل لانه گزيني است همان خونريزي ماهيانه باشد


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سوم دی 1387ساعت 23:57  توسط رضا عباسی  | 

بلــوغ

 بلوغ دوره ای است که صفات جنسی قابل مشاهده ( صفات ثانویه جنسی ) گسترش یافته و بروز می نماید و اعضاء جنسی رشد نموده و کامل می شوند . در دختران بلوغ معمولاً بین سنین 14- 10 شروع می شود و حدو 4 – 3 سال طول می کشد .بلوغ در افراد سیاه پوست می تواند 2 سال زودتر اتفاق افتد و در دختران بلوغ حدود 2- 1 سال زودتر از پسران آغاز می شود .

رشد جسمانی

در طی بلوغ ، پستانها شروع به رشد نموده ، موهای ناحیه شرمگاهی می روید و افزایش شدیدی در رشد قد وجود دارد . همچنین استخوانهای لگن پهن شده و مو در ناحیه زیر بغل می روید و قاعدگی آغاز می گردد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر 1387ساعت 20:55  توسط رضا عباسی  | 

مردانه شدن Virilization  

رشد صفات ثانویه مردانه در خانمها که ناشی از عدم تعادل هورمونی می باشد  را مردانه شدن گویند .

سن : ممکن است از هنگام تولد وجود داشته باشد . اما معمولاً در سالهای بعدی گسترش و بروز می نماید .

ژنتیک : در بعضی موارد ، علت آن ارثی است .

نحوۀ زندگی : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

به طور طبیعی مقدار اندکی از هورمونهای مردانه در خانمها وجود دارد و این هورمونها توسط غدد آدرنال ( فوق کلیه ) و تخمدانها ساخته می شوند . در هر حال در صورتیکه نولید این هورمونهای مردانه افزایش قابل ملاحظه ای داشته باشد . صفات مردانه متعددی شروع به رشد و ظهور می نمایند و به این حالت مردانه شدن گویند .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر 1387ساعت 20:49  توسط رضا عباسی  | 

هیپوگنادیسم در خانمها Hypogonadism in females    

عدم فعالیت ، ضعف پیش رونده یا عدم وجود تخمدانها که منجر به کاهش سطوح هورمونهای جنسی زنانه می شوند را هیپوگنادیسم گویند .

ژنتیک : گاهی به علت ناهنجاریهای کروموزومی می باشد .

سن ، نحوۀ زندگی : عوامل خطر بستگی به علل ایجاد کننده دارند .

هورمونهای جنسی زنانه رشد جنسی و سیکل قاعدگی را کنترل می نمایند . عملکرد ضعیف تخمدامها که هیپوگنادیسم گفته می شود ، منجر به کم شدن سطوح این هورمونها در بدن می شود . یک کاهش طبیعی هورمونی در زمان یائسگی وجود دارد ، اما این کاهش در سایر موارد ممکن است معرف یک بیماری زمینه ای باشد . هیپوگنادیسم ممکن است موجب ایجاد علائم اضطراب شود ، اما غالباً قابل درمان است .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر 1387ساعت 20:42  توسط رضا عباسی  | 

پدیده سیکل قاعدگی

در فاصله زمانی میان بلوغ ویایسگی ،هر ماه در زن سیکل قاعدگی بوجود می آید که این سیکل به منظور آمادگی برای حاملگی می باشد . هر ماه تخمک رسیده ای آزادمی شود و لایه داخلی رحم که آندومتر نامیده می شود ضخیم ترگر دیده وآماده برای سلول تخم بارور شده می گردد.اگر تخمک بارور نگردیده باشد در طی قاعدگی از بدن عبور نموده و با خون قاعدگی خارج می گردد . به طور متوسط سیکل ماهانه 28 روز می باشد ، اماممکن است طول زمان این سیکل هر ماه یکی نباشد و از هر خانمی با خانم دیگر متفاوت است . این سیکل بوسیله مجموعه ای از تاثیرات متقابل میان چها هورمون محرکه فوکیلول (FSH) و هورمون لوتئینی (LK) می باشدکه در غده صنوبری تولید شده همچنین شامل هورمونهای استروژن وپروژسترون هستند که توسط تخمدانها ترشح می گردند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر 1387ساعت 20:35  توسط رضا عباسی  | 

1-نوک پستانها سفت میشود نفس نفس زدنهای تند ممکن است نشان دهنده این باشد که خانمتان حتما ارضاء شده

2-احساساتی میشود بعضی از مواقع به ارگاسم رسیدن زن چنان موجی از احساست در او بوجود می آورد که شروع به گریه میکند

3- به خواب میروند البته بیشتر مردم تصور میکنند این حالت درمردان بیشتر نمایان میشود اما در حقیقت این چنین نمی باشد به خاطر داشته باشید اگر زن شما بعد از برقراری رابطه جنسی به خواب رفت و پشتش را به شما کرد بی احترامی از جانب او تلقی نکنید این خود نشانه خوبی از ارضاء شدن آن میباشد

4-نیاز به آغوش صمیمی : بعد از به ازگاسم رسیدن مایلند که شما محکم آنها را در آغوش بگیرید این کار احساس حوبی به آنها دست میدهد و به عنوان خاتمه کار مفید میباشد

5-نمیتواند راه برود: بعد از به ارگاسم رسیدن به علت لرزش پاها قادر به راه رفتن نمیباشد لرزش پاها و بدن بدین معنی است که شما بعنوان یک مرد وظیفه خود را به نحو احسن انجام داده اید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1387ساعت 14:7  توسط رضا عباسی  | 

عادت ماهيانه يا قاعدگي چيست ؟

  عادت ماهيانه خونريزي ماهانه از رحم  بانوان مي باشد. به نامهاي ديگري مانند قاعدگي ،  منس و پريود هم خوانده مي شود.خون قاعدگي تركيبي از خون كامل و بافتهاي ريزش كرده رحم مي باشد.اكثر دوره هاي قاعدگي بين 3 تا 5 روز طول مي كشد.

سيكل قاعدگي چيست ؟

  خونريزي قاعدگي قسمتي از سيكل قاعدگي مي باشد.در يك سيكل قاعدگي بدن زنان تغييراتي مي كند تا هر ماه براي باردار شدن آمادگي داشته باشد.يك سيكل قاعدگي از اولين روز خونريزي قاعدگي شروع مي شود.متوسط زمان يك سيكل قاعدگي نرمال 28 روز است.اما يك سيكل نرمال ممكن است از 23 تا 35 روز متفاوت باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1387ساعت 13:59  توسط رضا عباسی  | 

خانم ها چگونه میتوانند دستگاه تناسلی خود را خوشبو نگه دارند ؟

پاسخ : ترشحات واژن در خانمها شامل یکسری باکتری های مفید است که برای حفظ سلامت آن  ضروری و بسیار لازم هستند . در مواردی وجود دارد یک ترشحات بوی نا مطبوع داشته و سبب ناراحتی فرد و زوج او می شود .توصیه های زیر شما را درکاهش و رفع بوی نا مطبوع دستگاه تناسلی کمک می کند.محیط دستگاه تناسلی در زن و مرد از مناطقی اسات که اگر به نظافت آن توجه نشود باعث بروز آلودگی شدید و حتی بیماریهای گسترده می شود . موارد زیر در بهداشت دستگاه تناسلی-ادراری بویژه خانم ها بسیار کمک کننده است :


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1387ساعت 13:52  توسط رضا عباسی  | 

اگر بخواهم حامله شوم، چه زماني براي آميزش بهتر از ساير اوقات است؟

براي حامله شدن، زمان بندي دقيق بيشتر از هر چيز ديگري اهميت دارد. اسپرم مي تواند دو تا سه روز زنده بماند، اما تخمك فقط 12 تا 24 ساعت زنده خواهد ماند. براي افزايش احتمال حامله شدن، بايد در حوالي زمان تخمك گذاري، بيشتر از يكبار آميزش داشته باشيد. همچنين نزديكي يك تا دو روز پيش از تخمك گذاري و سپس انجام آميزش مجدد در روز تخمك گذاري نيز مناسب است. در اين حالت، احتمالا تعداد بيشتري از اسپرمهاي سالم در لوله هاي فالوپ، آماده رها شدن تخمك خواهند بود.

البته، زمان دقيق رها شدن تخمك در خانمها، مشخص نيست و به طول دوره قاعدگي آنها بستگي دارد. تخمک گذاری در خانمها معمولا 14 روز پيش از آغاز پريود بعدي انجام مي شود. دقت كنيد كه اين زمان، بر خلاف باور عموم، دقيقا در وسط دوره ماهيانه آنها قرار ندارد. اگر دوره شما 28 روزه باشد (كه متوسط سيكل قاعدگي در خانمها همين مدت است)، آنگاه مي توان گفت كه تخمك گذاري تقريبا در وسط دوره انجام مي شود. اما اگر مثلا دوره شما 35 روزه باشد، تخمك گذاري در روز بيست و يكم انجام خواهد شد، نه روز هفدهم كه وسط دوره است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1387ساعت 13:50  توسط رضا عباسی  | 

مشکلات دوران بلوغ در دخترها

دوره بلوغ براى دخترها دوره بسیار مهم و حساسى در زندگى شان به شمار مى رود. آنان با ورود به سن بلوغ شاهد تغییرات زیادى در وضعیت ظاهرى، روانى و رفتارهاى اجتماعى خود مى باشند.

این دوره با پیدایش صفات ثانویه جنسى شروع مى شود و تا تکمیل بلوغ جسمانى ادامه مى یابد. در این دوره تغییرات فیزیکى مهمى در بدن دخترها رخ مى دهد که منجر به ایجاد تغییرات بافت چربى در بدن،  رشد سریع استخوان ها، بلند شدن قد و بروز تغییرات جنسى - جسمى خواهد شد.

• تغییرات جسمانى ناشى از بلوغ
بلوغ شامل یکسرى تغییرات متوالى است که در فاصله زمانى ۱۶ _ ۹ سالگى رخ مى دهند. چنانچه این تغییرات قبل از ۹ سالگى آغاز شوند،  تحت عنوان «بلوغ زودرس» و اگر بعد از ۱۶ سالگى شروع شوند، «بلوغ دیررس» نامیده مى شوند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1387ساعت 13:37  توسط رضا عباسی  | 

واژینیت (التهاب واژن )

واژینیت یک التهاب واژن است که  اغلب به علت عفونتها ، که بعضی از آنها در ارتباط با بیماریهای جدی هستند.

شایعترین عفونتهای واژن عبارتند از:

-  واژینیت باکتریایی.

-   تریکومونازیس.

-   عفونت قارچی واژن.

بعضی از عفونتهای واژنی از طریق تماس جنسی انتقال می یابد ، ولی دیگر عفونتها مانند قارچها احتمالأ از طریق تماس جنسی نیست.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1387ساعت 13:32  توسط رضا عباسی  | 

مشکلات جنسی در زنان
شايع ترين اختلالات جنسی در زنان
شايع ترين اختلالات جنسی شناخته شده برای زنان شامل کاهش ميل جنسی، ديسپارونی (آميزش دردناک)، واژينيسموس (انقباض دردناک و غيرارادی ماهيچه های واژن به هنگام دخول) و نرسيدن به اوج لذت جنسی (يا ارضا نشدن جنسی) است.
 

ديسپارونی (آميزش دردناک):

ديسپارونی حالتی است که فرد در هنگام آميزش دچار درد ميشود. اين درد ممکن است در بدو ورود آلت مردانه به واژن يا در مراحل مختلف در طول دخول ايجاد شود. اين حالت درجات متفاوتی دارد و نسبت به اينکه در چه زمانی پس از شروع نزديکی و در کجا فرد احساس درد می کند، دلايل و درمانهای متفاوتی دارد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم شهریور 1387ساعت 5:49  توسط رضا عباسی  | 

سوال شما

سلام جناب عباسی.يك سوال داشتم از حضورتون و ممنون ميشم به ام جواب بدين. من يه دختر 23 ساله ام و هشت سالي ميشه كه خودارضايي رو شروع كردم.  من احساس جنسي تقريبا شديدي داشتم براي همين هم از وسيله اي براي دخول استفاده ميكردم (چيزي شبيه ماژيك). يك بار خيلي فشار دادم و از من چند قطره خون اومد. البته چندماه بعد فهميدم اون روز چيكار كردم! الان 4 سال است كه بدليل عذاب وجدان سعي كردم ترك كنم  كه االبته خيلي كمتر از قبل اينكار رو انجام ميدم و البته 4 سال است كه هيچي داخل نكردم. آيا اين احتمال وجود داره كه به مرور زمان پرده به حالت اول برگرده يا نه؟ متاسفانه ما در ميان ميهني (ايران) زندگي ميكنيم كه پرده دختر يعني آبرو؛ شرف، پاكي و .... اگر چه هيچوقت هيچ مردي به من نزديك نشده. اينكه جواب من رو بدين و راهنمايي كنين كمك بزرگي كردين.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم مرداد 1387ساعت 11:14  توسط رضا عباسی  | 

بيماري فيبروكيستيك پستان عبارت است از يك بيماري شايع پستان در خانم ها كه مشخصات آن معمولاً عبارتند از: توده هاي غيرسرطاني و نيز درد. اين بيماري مي تواند از سنين بلوغ تا حوالي 50 سالگي رخ دهد (حدود 20% خانم هايي كه در سنين قبل از يائسگي قرار دارند دچار اين بيماري هستند). اين بيماري غالباً پس از يائسگي برطرف مي شود (مگر اين كه هورمون درماني با استروژن انجام گيرد). اين بيماري از آنجايي كه شايع است ، ديگر به عنوان بيماري در نظر گرفته نمي شود و معمولاً نگراني از بابت آن وجود ندارد.
علايم شايع
توده ها معمولاً در هر دو پستان وجود دارند. ممكن است تنها يك توده وجود داشته باشد، اما معمولاً چندين توده وجود دارد.
- وقتي كه روي اين توده ها با نوك انگشتان فشار آورده مي شود، بافت آن مقاومت نشان مي دهد و فشرده نمي شود. اين توده ها ممكن است به هنگام لمس دردناك باشند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم مرداد 1387ساعت 11:5  توسط رضا عباسی  | 

آبسه پستان عبارست است از يك ناحيه عفوني شده بافت پستان كه در اثر مبارزه بدن باعفونت ، چرك در آن جمع مي شود، آبسه دربر گيرنده بافت پستان ، نوك پستان ، غدد شيري ، و مجراهاي شيري است .
علايم شايع
درد، حساسيت به لمس ، قرمزي و سفتي پستان
تب و لرز
احساس ناخوشي عمومي
دردناك شدن گره هاي لنفاوي زير بغل
علل
وارد شدن باكتري ها از راه نوك پستان (معمولاً از راه زخم هاي كوچك روي نوك پستان كه در روزهاي اوليه شيردهي ايجاد مي شوند).


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم مرداد 1387ساعت 10:56  توسط رضا عباسی  | 

افتادگی سینه ها گاهی به تنهایی با بزرگ کردن سینه ها ترمیم می گردد، ولی در بسیاری مواقع به دلیل افزایش بیش از حد پوست بالا کشیدن سینه ها نیز ضروری می باشد.

در بعضی موارد ترکیب بزرگ کردن و بالا کشیدن سینه ها نیز ضروری می باشد.

برش و زخم این عمل شبیه به عمل کوچک کردن سینه ها می باشد.

قبل بعد

خطرات و ريسکها

 • خونریزی
 • عفونت
 • قطور شدن لایه احاطه کننده پروتز(در صورت قرار دادن همزمان پروتز)
 • کم شدن حس سینه ها
 • پهن شدن زخمها
 • عدم توانایی در شیر دادن
 • کلویید یا زخم های هیپرتروف

مراقبتها و احتياطهای لازم در چهار هفته ابتدای پس از عمل

 • از بالا بردن دستها بالای سر و به طرفین خودداری فرمایید.
 • از حمل کردن بار، و در آغوش گرفتن کودکان خودداری کنید.
 • از هم آغوشی خودداری کنید.
 • استفاده از کرست مخصوص، سه هفته بعد از عمل اجباری است.

پیش شرط برای عمل

 • عدم اضافه وزن
 • ترک کامل سیگار و دیگر دخانیات حداقل سه هفته قبل از عمل
 • عدم استفاده از قرص های ضد بارداری

هنگام تعیین وقت عمل به این مسئله توجه فرمایید که انجام این عمل در فاصله زمانی نزدیک جشن ها و اتفاقات مهم و خاص ممکن است شما را از شرکت در این مراسم بازدارد! حداقل دو هفته فرصت نقاهت بعد از عمل به خود بدهید.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم مرداد 1387ساعت 23:46  توسط رضا عباسی  | 

آآنچه در اين فصل خواهيد خواند:

1-4) ترشحات غير طبيعي مهبل

2-4) تحريك و خارش ناحيه تناسلي زنان

3-4) مقاربت دردناك زنان

4-4) كاهش ميل جنسي در زنان

 

1-4) ترشحات غير طبيعي مهبل :در صورتي كه متوجه هرگونه تغييري در مقدار ترشحات مهبل (افزايش آن) و يا تغيير در رنگ، سفتي يا بوي آن شديد، از اين نمودار (شکل 1-4) استفاده كنيد. ترشحات ديواره مهبل و گردن رحم، مهبل را مرطوب و تميز نگه مي دارند. ترشحات توليد شده، معمولاً به صورت ماده اي رقيق و به رنگ سفيد مايل به زرد تخليه مي شوند كه مقدار و سفتي آن در طول دوره عادت ماهيانه متغير است. میزان ترشحات در زمان تحريك جنسي و نيز در دوران بارداري افزايش پيدا مي كند. اين موضوع، كاملاً طبيعي است و جاي نگراني ندارد. با وجود اين، افزايش ناگهاني مقدار ترشحات بدون هيچ گونه دليل واضح و همچنين وجود هرگونه ترشح مهبلي كه غيرطبيعي (همراه با درد شکم یا تب) به نظر برسد يا بوي ناخوشايندي داشته باشد، ممكن است نشانه اي از عفونت باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم تیر 1387ساعت 0:20  توسط رضا عباسی  | 

کلیات

موجودات زنده همگی قابلیت تولید مثل دارند و همین موضوع عامل بقای نسل آنهاست. دستگاه تناسلی به همین منظور در بدن موجودات زنده تعبیه شده است. دستگاه تناسلی تنها دستگاهی از بدن است که برای زندگی خود فرد حیاتی نیست امّا برای بقای نسل لازم است. در فرآیند تولید مثل انسان دو سلول جنسی یا گامت نقش دارند: گامت مردانه که اسپرم نامیده می‌شود و گامت زنانه که تخمک نام دارد.

اسپرم توسط دستگاه تناسلی مردانه و تخمک توسط دستگاه تناسلی زنانه تولید می‌شوند. اسپرم در حین فعالیت جنسی در اثر انزال از طریق آلت مردانه وارد دستگاه تناسلی زنانه می‌شود. اسپرم در داخل واژن شنا کرده و وارد رحم می‌شود و خود را به لوله‌های فالوپ یا لوله‌های رحمی می‌رساند. تخمک نیز از تخمدان زن آزاد می‌شود و وارد لوله های  رحمی (فالوپ) می شود. اسپرم و تخمک در این محل با یکدیگر برخورد می کنند. اسپرم وارد تخمک می شود و آنرا بارور می کند و لقاح حاصل می شود که نتیجة آن تشکیل سلول تخم است که می‌تواند به یک نوزاد تبدیل شود. بنابراین همکاری مرد و زن برای تشکیل تخم و در نتیجه حامله شدن زن لازم است. زن با وجود اینکه سلول تخم را تا بزرگ شدن و تبدیل شدن به یک نوزاد کامل در درون رحم نگه می‌دارد ولی همانطور که گفته شد برای باردار شدن نیازمند اسپرم مردانه است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم تیر 1387ساعت 16:49  توسط رضا عباسی  | 

از هر20 زن آمریكایی، 1 نفر مبتلا به بیماری كیست تخمدان می شود كه اغلب باعث ایجاد چاقی، عضلات و استخوان های درشت، رویش مو بر روی صورت و بدن، خصوصیات مردانه، آكنه و عادت ماهیانه نامنظم می شود.

كیست تخمدان باعث ناباروری، افزایش ابتلا به دیابت، سكته ها، حملات قلبی و سرطان رحم می شود. یك تحقیق در ایتالیا نشان داد مصرف داروی گلوكوفاژ( متفورمین) و رژیم غذایی كه دارای كربوهیدرات های كامل ( مانند غلات كامل و سبوس دار) باشد، این بیماری را درمان می كند.

بیش از 200 سال است كه ما با این بیماری آشنا هستیم ، ولی فقط در چند سال اخیر، علت و درمان آن را دریافته ایم. مطالعات ثابت كرده است داروها و رژیمی كه برای درمان دیابت استفاده می شوند و همچنین داروهایی كه از عمل هورمون های مردانه در زنان جلوگیری می كنند، باعث جلوگیری از عوارض این بیماری می شوند . عوارض این بیماری شامل دیابت، حملات قلبی، چاقی، خصوصیات مردانه مانند رویش مو بر روی بدن، جوش زدن، عضلات و استخوان های درشت می باشند و پروژسترون(هورمون زنانه) باعث پیشگیری از ابتلا به سرطان رحم می شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم تیر 1387ساعت 16:38  توسط رضا عباسی  | 

چگونگی انتخاب کرست :

مقدمه :

پستانهای از جمله بخش های مهم اندام زنان هستند که نقش مهمی در زیبایی و جذابیت زنانه آنها ایفا می کنند . هر چند طبق تحقیقاتی که انجام شده است مشخص گردیده که مردان در وهله اول کمتر به پستانهای زنان توجه می کنند و بیشتر متوجه بخش های دیگری از بدن زنان هستند . اما وضعیت پستانها از نظر خود زنان حائز اهمیت است . بطوریکه یکی از دل مشغولی های همیشگی آنان و نگرانی های عمده آنها همین پستانهایشان است . برخی از کوچکی پستان اشان گله دارند وبرخی از بزرگی آن .

که البته هر دوی اینها نامطلوی است . کوچکی بیش از اندازه پستانها باعث می شود که ان حالت بلوغ و زنانگی و انحناهای خاص زنانه در سینه آنها ایجاد نشود و بدن اشان ظاهری مردانه داشته باشد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1387ساعت 0:57  توسط رضا عباسی  | 

اولین مراجعه باید بلافاصله پس از مثبت شدن جواب آزمایش بارداری صورت گرفته تا اقدامات اولیه از قبیل تشکیل پرونده، آزمایش روتین بارداری، معاینات لازم واکسیناسیون و...انجام می شود.اگر خانم باردار جزء گروه در معرض خطر نباشد، ملاقاتهای بعدی در طی شش ماه اول هر ماه یک بار، طی ماههای هفتم و هشتم هر دو هفته یک بار و پس از آن تا زمان زایمان هرهفته باید صورت پذیرد.چنانچه خانم باردارجزء گروه های درمعرض خطر باشد، این ملاقاتها در فواصل کمتری انجام خواهد شد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم خرداد 1387ساعت 0:46  توسط رضا عباسی  | 

چرا « پریود » ، بد تلقی میشود؟! ...

«عادت ماهانه » یا « پریود » یک زن ، نقش مهمی را در زندگی او بازی می کند. اگر شما در نظر بگیرید که پریود یک زن از سن 12 ساله گی آغاز و تا سن 50 ساله گی ادامه می یابد و هر تجربه ی آن 5 روز از یک دوره ی 28 روزه را به خود اختصاص می دهد ، آنگاه خواهیم دید که یک زن به طور متوسط 7 سال از روزهای عمر خود را با این پدیده سپری می کند. بعلاوه این دوره ی چند روزه و نسبتاً کوتاه ماهانه ، قسمتی از زندگی روزانه ی او را در طول 30 سال و یا بیشتر تشکیل می دهد. بنابراین جای شکی باقی نمی ماند که پریود زنان قسمت بزرگی از زندگی آنان و شریک زندگی شان را در بر می گیرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1387ساعت 0:54  توسط رضا عباسی  | 

شرح بیماری

واژينيت‌ يائسگي‌ عبارت‌ است‌ از عفونت‌ يا التهاب‌ مهبل‌ در اثر كاهش‌ غلظت‌ استروژن‌ كه‌ تعادل‌ هورموني‌ و pH طبيعي‌ مهبل‌ را به‌ هم‌ مي‌زند. واژينيت‌ يائسگي‌ مسري‌ نيست‌.

علائم شایع

شدت‌ علايم‌ بين‌ زنان‌ مختلف‌ و از زماني‌ تا زماني‌ ديگر در يك‌ زن‌ كاملاً فرق‌ مي‌كند.

ترشح‌ از مهبل‌ كه‌ معمولاً رقيق‌، سفيد و گاهي‌ آغشته‌ به‌ خون‌ است‌، ممكن‌ است‌ بوي‌ تندي‌ داشته‌ باشد. درد و خارش‌ ناحيه‌ تناسلي‌وناراحتي‌ در طول‌ مقاربت‌ جنسي‌وتغيير رنگ‌ مهبل‌ از صورتي‌ كم‌رنگ‌ به‌ قرمز

علل

ميكروب‌هايي‌ كه‌ در مهبل‌ ساكن‌ هستند، وقتي‌ فيزيولوژي‌ طبيعي‌ مهبل‌ به‌ هم‌ مي‌خورد، عفونت‌ ايجاد مي‌كنند. پس‌ از يائسگي‌ با كاهش‌ غلظت‌ استروژن‌ كه‌ به‌ حفظ‌ محيط‌ طبيعي‌ مهبل‌ كمك‌ مي‌كرد، مهبل‌ بيشتر مستعد به‌ عفونت‌ مي‌گردد. وضعيت‌هاي‌ زير احتمال‌ ايجاد واژينيت‌ يائسگي‌ را افزايش‌ مي‌دهند:

سلامت‌ عمومي‌ نامناسب‌

هواي‌ داغ‌، لباس‌هاي‌ بدون‌ تهويه‌ به‌ويژه‌ زيرپوش‌ يا هر وضعيتي‌ كه‌ رطوبت‌، گرمي‌ و تاريكي‌ ناحيه‌ تناسلي‌ را افزايش‌ دهد. اين‌ عوامل‌ رشد ميكروب‌ها را تسريع‌ مي‌كنند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم اردیبهشت 1387ساعت 2:17  توسط رضا عباسی  | 

شرح بیماری

واژينيت‌ مونيليايي‌ عبارت‌ است‌ از عفونت‌ يا التهاب‌ مهبل‌ به‌ وسيله‌ قارچي‌ مخمري‌شكل‌ (مونيليا يا كانديدآلبيكنس‌ ). حداقل‌ 50% عفونت‌هاي‌ مهبل‌ در اثر واژينيت‌ مونيليايي‌ است‌.

علائم شایع

شدت‌ علايم‌ بين‌ زنان‌ مختلف‌ و از زماني‌ تا زماني‌ ديگر در يك‌ زن‌ فرق‌ مي‌كند. ترشح‌ سفيد و «شيري‌رنگ‌» از مهبل‌ (شبيه‌ تكه‌هاي‌ پنير). بوي‌ آن‌ ممكن‌ است‌ نامطبوع‌ باشد ولي‌ چركين‌ نيست‌. تورم‌، قرمزي‌، حساسيت‌ به‌ لمس‌ و خارش‌ لب‌هاي‌ مهبل‌ و پوست‌ اطراف‌ آن‌ سوزش‌ در هنگام‌ ادرار کردن تغيير رنگ‌ مهبل‌ از صورتي‌ كم‌رنگ‌ به‌ قرمز 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم اردیبهشت 1387ساعت 2:5  توسط رضا عباسی  | 

شرح بیماری

واژينيت‌ كانديدياني‌ عبارت‌ است‌ از عفونت‌ يا التهاب‌ مهبل‌ به‌وسيله‌ قارچي‌ مخمري‌شكل‌ (معمولاً كانديدا آلبيكنس‌ ( 

 علائم شایع

شدت‌ علايم‌ بين‌ زنان‌ مختلف‌ و از زماني‌ تا زماني‌ ديگر در يك‌ زن‌ فرق‌ مي‌كند.

ترشح‌ سفيد و «شيري‌رنگ‌» از مهبل‌ (شبيه‌ تكه‌هاي‌ پنير). بوي‌ آن‌ ممكن‌ است‌ نامطبوع‌ باشد ولي‌ چركين‌ نيست‌.

تورم‌، قرمزي‌، حساسيت‌ به‌ لمس‌ و خارش‌ لب‌هاي‌ مهبل‌ و پوست‌ اطراف‌ آن‌

سوزش‌ در هنگام‌ ادرار كردن‌

تغيير رنگ‌ مهبل‌ از صورتي‌ كم‌رنگ‌ به‌ قرمز

درد در حين‌ مقاربت‌ جنسي‌ (ديس‌پاروني‌ )

علل

 

قارچ‌ كانديدا به‌ تعداد كم‌ در مهبل‌، مقعد و دهان‌ سالم‌ زندگي‌ مي‌كند. وقتي‌ تعادل‌ هورموني‌ و pH مهبل‌ مختل‌ شود، ارگانيسم‌ها تكثير يافته‌، باعث‌ ايجاد عفونت‌ مي‌گردند. واژينيت‌ تمايل‌ دارد كه‌ قبل‌ از دوره‌هاي‌ قاعدگي‌ ظاهر شود و با شروع‌ دوره‌ها فروكش‌ مي‌كند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم اردیبهشت 1387ساعت 1:58  توسط رضا عباسی  | 

 

ایسنا:يك متخصص زنان، پس از اختلالات هورموني يا كيستهاي تخمدان، عفونتهاي دوران بارداري و سرطانها را از امراض شايع در زنان اعلام كرد.
دكتر منصور ملك‌اقصي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با اشاره به اين كه اختلالات هورموني كه در سنين مختلف به صورت‌هاي گوناگون تظاهر پيدا مي‌كند، گفت: اين بيماري شايع كه در سنين بلوغ به صورت اختلالات پريود، موهاي زايد، جوش‌هاي صورت و چاقي ظاهر مي‌شود، تخمدان پلي كيستيك ناميده مي‌شود و ناشي از عدم تخمك‌گذاري تعداد زيادي از فوليكول‌هاي كوچك بدن است.
وي با بيان اين كه اين بيماري كه در حال حاضر بيش از 12 درصد از آمار مربوط به بيماريهاي زنان در دنيا را تشكيل مي‌دهد، افزود‌: اين بيماري مزمن گاه ريشه ژنتيكي دارد اما ممكن است در همه افراد خانواده احتمال ابتلاء به آن مساوي نباشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم فروردین 1387ساعت 2:14  توسط رضا عباسی  | 

قاعدگی (پریود) یکی از مراحل بلوغ در دختران است. قاعدگی مانند بسیاری از علایم دیگر بلوغ ممکن است برای دختران گیج کننده باشد. بعضی از دختران ممکن است به نوعی از آن ترس داشته باشند یا نگران آن باشند. بسیاری از دختران و پسران درک کاملی از دستگاه تناسلی زنان و چگونگی کارکرد آن در طی یک دورة قاعدگی ندارند و همین موضوع قاعدگی را برای آنان اسرارآمیز جلوه می‌دهد.یک دورة‌ قاعدگی مدت زمان اولین روز خونریزی در یک ماه تا اولین روز خونریزی در ماه بعد است. مثلاً اگر اولین خونریزی دختری در ۸ اردیبهشت باشد و روز اول خونریزی بعدی وی در ۲ خرداد باشد دورة قاعدگی او ۲۴ روز طول کشیده است (از ۸ اردیبهشت تا ۱ خرداد).


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم فروردین 1387ساعت 1:54  توسط رضا عباسی  | 

چيست و چه کساني به آن مبتلا مي شوند ؟

PMS مخفف  ( premenstrual Syndrom  ) يا سندرم قبل از قاعدگي ( عادت ماهانه ) مي باشد . به نحوي که شخص مبتلا به PMS ممکن است انواع وسيعي از علائم را که ظاهراً مرتبط با هم نيستند احساس کند . به همين دليل تشخيص آن مشکل است . عليرغم وجود علائم بسيار ،  هر خانم مبتلا به PMS معمولاً علائمي خاص خود به صورت دوره اي دارد .

محققين اظهار مي کنند که ۴۰ درصد زنان در سن باروري به PMS مبتلا مي شوند . در مورد بسياري PMS دليل مشخصي ندارد  اما ممکن است پس از تولد فرزند ، بستن لوله هاي رحم ، برداشتن رحم ، شروع و يا قطع مصرف قرصهاي ضدبارداري يا درپي يک استرس به عنوان شوکي براي سيستم غدد درون ريز ظاهر شود . PMS ارثي است . ممکن است با بالا رفتن سن شدت آن بيشتر شود . از آنجا که در اين دوران بانوان به درک و همدلي همسران و اطرافيان نياز دارند و اين نياز مي تواند در روابط بين فردي و شغلي افراد تأثير گذار باشد ، از اين رو پرداختن به اين موضوع از اهميت ويژه اي برخوردار است .

علائم PMS کدامند ؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم فروردین 1387ساعت 2:26  توسط رضا عباسی  | 

به طور طبیعی این ترشحات روشن یا سفید هستند.در حین تخمک گذاری (حدود ۲هفته پس ازقاعدگی) ممکن است این ترشحات چسبناک و لغزنده شوند. تغییر در رنگ و میزان ترشح همراه با سایر نشانه های  آن می تواند بیانگر این باشد که شما عفونت دارید.

 مهبل به طور طبیعی حاوی باکتری است. رشد این باکتریها کنترل شده است و توسط بسیاری عوامل مانند سطح اسید و هورمونها تحت تأثیر قرار می گیرد. هر چیزی این تعادل را به هم بزند، می تواند خطرعفونتها یا افزایش رشد هر یک از باکتریهای طبیعی یامخمرهارا افزایش دهد.تحریک کننده های احتمالی موارد زیر هستند:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم اسفند 1386ساعت 0:36  توسط رضا عباسی  | 

مقدمه

موجودات زنده همگی قابلیت تولید مثل دارند و همین موضوع عامل بقای نسل آنهاست. دستگاه تناسلی به همین منظور در بدن موجودات زنده تعبیه شده است. دستگاه تناسلی تنها دستگاهی از بدن است که برای زندگی خود فرد حیاتی نیست امّا برای بقای نسل لازم است. در فرآیند تولید مثل انسان دو سلول جنسی یا گامت نقش دارند: گامت مردانه که اسپرم نامیده می‌شود و گامت زنانه که تخمک نام دارد.

اسپرم توسط دستگاه تناسلی مردانه و تخمک توسط دستگاه تناسلی زنانه تولید می‌شوند. اسپرم در حین فعالیت جنسی در اثر انزال از طریق آلت مردانه وارد دستگاه تناسلی زنانه می‌شود. اسپرم در داخل واژن شنا کرده و وارد رحم می‌شود و خود را به لوله‌های فالوپ یا لوله‌های رحمی می‌رساند. تخمک نیز از تخمدان زن آزاد می‌شود و وارد لوله های  رحمی (فالوپ) می شود. اسپرم و تخمک در این محل با یکدیگر برخورد می کنند. اسپرم وارد تخمک می شود و آنرا بارور می کند و لقاح حاصل می شود که نتیجة آن تشکیل سلول تخم است که می‌تواند به یک نوزاد تبدیل شود. بنابراین همکاری مرد و زن برای تشکیل تخم و در نتیجه حامله شدن زن لازم است. زن با وجود اینکه سلول تخم را تا بزرگ شدن و تبدیل شدن به یک نوزاد کامل در درون رحم نگه می‌دارد ولی همانطور که گفته شد برای باردار شدن نیازمند اسپرم مردانه است

اجزاء دستگاه تناسلی زنانه و کارکرد هر کدام


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم اسفند 1386ساعت 0:31  توسط رضا عباسی  | 

 
l>