به نام او كه نامش دوا و يادش شفاست

تعريف:
به تمامي تركيبات شيميايي گفته مي شود كه مصرف آنها باعث دگرگوني در سطح هوشياري مغز شود. مثل حالت سرخوشي و لذت، خواب آلودگي و سستي.

انواع:
1)depressant
مواد مخدري كه واكنش هاي مغز را اهسته ميكند.
اثرات:
- كم شدن سرعت تنفس و ضربان قلب - كم شدن فشارخون - خواب اور
مثال: هروئين - ترياك - مورفين

2)stimulant
مواد مخدري كه به سيستم عصبي بدن سرعت ميبخشد.
اثرات:
- بيشتر شدن سرعت تنفس و ضربان قلب - بيشتر شدن فشارخون
*براي ايجاد احساس هيجان و جلوگيري از خواب استفاده ميشود.
مثال: كوكائين - نيكوتين

3)hallucinogen
مواد مخدري كه باعث حالتهايي مثل هذيان ميشود.
اثرات:
- از دست دادن حافظه - لرزش - حالت استفراغ - عوض شدن اخلاق
مثال: LSD - PCP

4)inhalnt
مواد مخدري كه از طريق استنشاق (توسط دماغ) استفاده ميشود.
اثرات: - اهسته شدن فرايند مغز - بيشتر شدن ضربان قلب - سردرد
مثال: ماريجوانا


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هفدهم مرداد 1388ساعت 1:36  توسط رضا عباسی  | 

طي سال هاي اخير و به دنبال تجديد حيات حجامت به عنوان يک شيوه درماني، پزشکان و متخصصان متعددي درمورد آن تحقيق و اظهار نظر کرده اند که در مطلب زير که برگرفته از سايت تبيان است تنها به دو مورد به عنوان نمونه ذکر مي کنيم.
نقش حجامت در درمان عوارض
جانبازان شيميايي
دکتر کديور فوق تخصص در جراحي قلب و عروق مي گويد: «خود من موقع جنگ ايران و عراق در سال 1363 در مجروحين عزيز شيميايي شده با گاز خردل و ادم حاد ريوي و تورم شديد نسوج اندام مختلف، عمل حجامت را توام با انداختن زالو به اندام هاي مبتلا به کار بردم و نتيجه موفقيت آميز بود. در جنگ ويتنام نيز عمل حجامت در مجروحين و مبتلايان به ادم حاد ريوي حاصل از DIOXINS(عامل نارنجي) نجات بخش بوده است.» چگونه مي توان شيوه درماني حجامت را به دليل اينکه متعلق به دوران قرون وسطي است، ناديده گرفت و از کاربرد آن صرف نظر کرد؟ در صورتي که مي تواند در کوتاه ترين زمان ممکن، بدون ايجاد عوارض جانبي و هزينه گران و وقت گير باعث بهبود بيماري در يک مرحله شود.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم فروردین 1388ساعت 0:12  توسط رضا عباسی  | 

وقتي گفته مي‌شود حجامت يعني يک روش درماني هزار ساله يا هفت هزار ساله با پشتوانه‌اي از روايات رسول مکرم اسلام و ائمه، يعني ميلياردها انسان در طول سال‌هاي متمادي، اين روش درماني را تجربه کرده‌اند و از آن بهره گرفته‌اند.

 تاريخچه : حجامت نام يک روش درماني پيچيده است که بر اساس قديمي‌ترين سند موجود از 3300 سال قبل از ميلاد مسيح در مقدونيه انجام مي‌شده و بعدها به يونان رخنه کرده است و در آن زمان شاخص پزشک بودن ، حجامت کردن و داشتن ابزار آن بوده است . اوراق پاپيروس که از عصر باستان بدست آمده نيز نشان مي‌دهد که حدود 2200 سال قبل از ميلاد مسيح ،حجامت امري رايج بوده است . بقراط که حدود 400 سال قبل از ميلاد مسيح مي‌زيسته است با روش‌هاي مختلف حجامت آشنا بوده است و در آثار خود به موارد استفاده و منع آن اشاره کرده است. در آثار جالينوس نيز مطالب متنوعي در مورد حجامت بر جا مانده است .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم فروردین 1388ساعت 0:5  توسط رضا عباسی  | 

 

تنگي كانال نخاعي در حقيقت اصطلاحيست كه براي بيان ... باريك شدن بخش تحتاني مسير عبور نخاع ( كانال نخاعي ) در ستون فقرات بكار ميرود . اين تنگي ميتواند نسبي و يا كامل باشد . گر چه مواردي از تنگي كانال نخاعي از بدو تولد وجود دارند ، اما اغلب مبتلايان در سنين بالاي پنجاه سال هستند و بر اثر تغييرات دژنراتيو و پير شدن ستون فقرات به اين بيماري مبتلا شده اند.
بسیاری از این افراد بدون علامت هستند تا اينكه علت هاي ديگر باعث فشار بيشتر بر نخاع شده و تنگي را تشديد كنند.
از علت هاي ديگري كه مي توانند باعث تشديد تنگي كانال نخاعي شوند مي توان به موارد زير اشاره كرد :


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1387ساعت 0:50  توسط رضا عباسی  | 

 

اکثر انسان ها در طول زندگی خود چندین بار دچار درد کمر می شوند... یافتن دلیل این درد آسان نیست. این درد می تواند به دلایل مختلفی از جمله: حرکت و چرخش ناگهانی و نامناسب، بلند کردن اشیاء سنگین به طور غلط، نشستن زیاد و تحرک کم ایجاد شود. استرس، ناآرامی و فشار عصبی یکی دیگر از دلایل درد کمر می باشد.
درد کمر معمولا پس از مدت 2-3 هفته کمتر و کمتر و یا بطور کلی از بین می رود.
در مواقع زیر حتما به پزشک مراجعه کنید:
اگر درد کمر دارید و به راحتی ادرار نمی کنید.
اگر در پاهایتان احساس ضعف و یا بی حسی می کنید.
اگر درد کمر شما هر روز شدیدتر می شود.
اگر درد کمر شما ناشی از تصادف و یا مصدومیت کاری باشد.
اگر در رابطه با درد کمر وزن کم می کنید.
اگر درد شما پس از دو هفته کمتر نشود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1387ساعت 0:47  توسط رضا عباسی  | 

يكي از شايعترين اختلالات در انحناهاي ستون فقرات ، گودي بيش از حد كمر است

بسياري از ما علت كمردردهاي خود را گودي بيش از حد كمر ميدانيم.اين گودي بيش از حد چيست ؟ چرا بوجود مي آيد ؟ اصولا آيا كمر انحنائي دارد ؟ و..

در صورتيكه ستون فقرات را از نيمرخ نگاه كنيد ، متوجه وجود يكسري فرو رفتگيها و برجستگيهائي در قسمتهاي مختلف آن خواهيد شد . در حالت طبيعي فقرات گردن داراي يك انحنا ( تقعر )بسمت داخل ، فقرات پشتي انحنا بسمت خارج ( تحدب ) و ناحيه ي كمر انحناي رو به جلو ( تقعر ) ميباشند. بدليل شباهت اين انحناي كمر به نماي ظاهري لوردهاي انگليسي در زمان ايستادن ، اصطلاح لوردوز براي اين حالت مورد استفاده قرار گرفته است ! وجود اين انحناها براي ما نقشي بسيار مهم داشته و بسياري از توانائي هاي ما در اثر همين برجستگيها و فرورفتگيها پديد مي آيد، و اصولا توانائي ايستادن ما تا حد بسيار زيادي مديون همين انحناهاست ! ميزان انحناي ستون فقرات در يك ناحيه ، بر ساير قسمتها نيز اثر گذاشته و ميتواند آنها را تغيير دهد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1387ساعت 0:44  توسط رضا عباسی  | 

اغلب ما در دوره اي از زندگي خود اين درد را تجربه كرده يا خواهيم كرد...

تقريباً همه ي افراد ، كم و بيش در نقاطي از كمر خود احساس درد دارند.به عبارت ديگر مي توان گفت كه اغلب ما در دوره اي از زندگي خود اين درد را تجربه كرده يا خواهيم كرد. اغلب ما هنگام انجام فعاليت هايي نظير جابجا كردن جعبه هاي بزرگ و بلند كردن كودكان،جارو كردن نشستن طولاني و ... كمردرد خود را جدي نمي گيريم. بايد به اين نكته توجه داشته باشيم كه اغلب كمردردها با رفتارهاي روزانه ما تشديد مي شوند. اكثر ما هنگام ايستادن، نشستن و خم شدن ، وضعيت هاي نامناسبي در بدن خود ايجاد مي كنيم. اغلب ما هنگام بلند كردن اشياء به جاي خم كردن زانو، كمر خود را خم مي كنيم و بدين ترتيب فشارهاي بيش از حدي را به ستون فقراتمان وارد مي سازيم . انجام كارهايي كه براي سلامتي ما مضر است ميتواند سالها بعد علائم كمردرد را ايجاد كند .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1387ساعت 0:40  توسط رضا عباسی  | 

 با فرارسيدن فصل زمستان و افزايش بيماری سرماخوردگی نکته های ارزشمندی برای پيشگيری يا مداوای اين بيماری ساده ولی خطرناک برای شما فراهم آورده ايم.

سرماخوردگي، بيماري کوچکی است كه بين ۴۸ تا ۷۲ ساعت اندک اندک نشانه های آن از بين ميرود و بدون عارضه، بهبود پيدا مي كند؛ اما در برخي از مواقع، اين علايم پيشرفت مي كند و به صورت ذات الريه در مي آيد.

براي پيشگيري از ابتلا به ويروس سرماخوردگي بايد زمينه هاي آن را از بين برد. برای نمونه ترك سيگار، تغذيه نامناسب، دور شدن از آلودگي هوا، استراحت كافي در محيط مناسب و پاکيزه، پرهيز از روبوسي و دست دادن با افراد بيمار و مبتلا، نرفتن به جاهای شلوغ و پر ازدحام، استفاده از ماسك هاي پارچه اي در صورت بروز نخستين علايم سرماخوردگي جهت جلوگيري از سرايت به ديگران و پوشاندن دهان و بيني با دستمال پاکيزه هنگام عطسه كردن.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم دی 1387ساعت 1:10  توسط رضا عباسی  | 

سلامتي مجاري تنفسي وابسته به دريافت هواي فاقد ميكروب و آلودگي است. بيش از 200 نوع ويروس شناخته شده است كه به دستگاه تنفسي فوقاني اثر گذاشته و باعث سرماخوردگي مي‌شوند. در اغلب موارد سرماخوردگي‌ها خفيف بوده و به طور معمول براي حدود يك هفته باقي مي‌مانند. آنفلوانزا نامي‌است كه به عفونت ويروسي بسيار شديد نسبت داده مي‌شود و اين عفونت نيز بر دستگاه تنفسي فوقاني تاثير مي‌گذارند. نام آنفلوانزا از اين باور قديمي ‌منشاء مي‌گيرد كه اين بيماري را ناشي از تاثيرات ماوراالطبيعه مي‌دانسته‌اند.

علايم سرماخوردگي به طور معمول دو تا سه روز پس از ورود ويروس به بدن ظاهر مي‌شود. شايع‌ترين علايم شامل: ‌گلودرد، گرفتگي و يا ريزش آب بيني، سرفه، عطسه و درد قسمت‌هاي دست و پاست. خستگي، ريزش آب از چشم‌ها و مشكلات خوابيدن نيز ممكن است رخ دهند. در صورتي كه علائم، بيش از يك هفته باقي بمانند و به همراه سردرد شديد، ضعف، از دست دادن اشتها و تهوع نيز باشند احتمال اين كه بيماري به علت ويروس آنفلوانزا باشد بيشتر است. بروز تب نيز به طور معمول شايع است. بايد توجه كرد كه در موارد عفونت‌هاي ويروسي دستگاه تنفسي فوقاني، علت بيماري را نمي‌توان برطرف كرد و فقط درمان علائم امكان پذير است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم دی 1387ساعت 1:8  توسط رضا عباسی  | 

آنفلوانزا شایعترین بیماری ویروسی فصل سرما است که دستگاه‌ تنفسی ‌را درگیـر می‌کند و شدیدا مسری است. ‌مدت‌ زمان‌ شروع‌ علایم‌ از زمان‌ وارد شدن‌ ویروس‌ به‌ بدن‌ 48-24 ساعت‌ است‌. سه‌ نوع‌ اصلی‌ ویروس‌ آنفلوانزا (A,B,C) وجود دارد، اما این‌ ویروسها توانایی‌ جهش‌ به‌ انواع‌ گوناگونی‌ را دارند. شیوع‌ ناگهانی‌ انواع‌ مختلف‌ آنفلوانزا تقریباً هر زمستان‌ رخ‌ می‌دهد ولی شدت‌ آنها متفاوت‌ است‌.


علائم بیماری

آنفلوانزا شایعترین سرماخوردگی است که شیوع ویروس آن از اول فصل پاییز آغاز و تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه دارد. آنفلوآنزا به صورت بیماری واگیردار گریبانگیر همه گروه های سنی می‌شود. تب و لرز، سردرد، دردهای‌ عضلانی‌ و استخوانی از جمله‌ کمردرد، ضعف، خستگی و کوفتگی،‌ سرفه‌های خشک (بعضا ممکن است‌ با خلط‌ همراه‌ باشد)، گلودرد، خشونت‌ صدا و آبریزش‌ بینی، از علایم‌ شایع‌ بیماری هستند. عفونتهای‌ باکتریایی‌ از جمله‌ برونشت یا ذات‌الریه‌ از عوارض‌ احتمالی‌ بیماری است. این‌ عفونتها ممکن‌ است‌ خصوصاً در افرادی‌ که‌ بیماری‌ مزمن‌ دارند یا افراد بالای‌ 65 سال‌، خطرناک‌ باشند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم دی 1387ساعت 1:5  توسط رضا عباسی  | 

تحقيقات دانشمندان كالج كينگ لندن نشان مي‌دهد، مردم در دنياي امروز،‌لبخندهاي داراي دندان‌هاي سالم و سفيد را ترجيح مي‌دهند. اين دانشمندان با نشان دادن عكس لبخندهاي افراد مختلف به حدود 001 نفر داوطلب دريافتند،‌مردم فكر مي‌كنند،‌افراد داراي دندان‌هاي فاسد و نامرتب كه حين لبخند زدن مشخص مي‌شود،‌چندان باهوش و اجتماعي نيستند و نمي‌توانند به خوبي با شرايط تطابق پيدا كنند. اين در حالي است كه بر اساس نتايج اين تحقيق، افراد داراي دندان‌هاي سفيد و مرتب، توسط سايرين موفق و زيبا تلقي مي‌شوند. اين دانشمندان معتقدند، اثر دندان‌هاي افراد بر تصور سايرين از قابليت‌ها و موفقيت‌هاي آنها در زن‌ها بيشتر از مردهاست.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم دی 1387ساعت 0:26  توسط رضا عباسی  | 

به تومور سرطانی که در لایه داخلی رحم رشد می نماید ، سرطان رحم گویند . 

سن : بین 65- 55 سالگی شایع است .

نحوۀ زندگی : چاقی و نداشتن فرزند از عوامل خطرند .

ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید . 

سرطان رحم شایعترین سرطان دستگاه تولید مثل زنانه در بریتانیا می باشد و هر ساله حدود 3500 مورد جدید تشخیص داده می شود . اغلب سرطانهای رحم در بافت آندومتر ( لایه داخلی رحم ) رشد می نمایند به ندرت سرطان در دیواره عضلانی رحم ایجاد می شود .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر 1387ساعت 20:38  توسط رضا عباسی  | 

سندروم روده تحريك پذير حالتي است كه در آن حركات غير ارادي روده ها كم يا زياد شده و نظم طبيعي خود را از دست مي دهد. اين حالت با استرس روحي شديدتر مي شود و سبب بروز دلدرد و علائم گوارشي ديگر مي شود.نامهاي ديگر اين سندرم عبارتند از كوليت عصبي، كوليت فانكشنال، كوليت موكوسي و آي بي اس IBS مي باشد.
حدود 10 تا 15 درصد مردم جامعه دچار اين سندرم مي باشند.

علت سندرم روده تحريك پذير چيست؟
علائم سندروم روده تحريك پذير چيست؟
عوارض سندرم روده تحريك پذير چيست؟
پزشك چگونه سندروم روده تحريك پذير را تشخيص مي دهد؟
آيا سندروم روده تحريك پذير قابل معالجه است؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم آذر 1387ساعت 1:22  توسط رضا عباسی  | 

امام صادق (ع) فرموده است" خوردن عسل با آب گرم درد معده را برطرف میکند."

روش های درمان

الف: با آرد گندم و عسل و زعفران حلوا درست نموده و میل نمایید.

ب: ریشه و برگ تازه کرفس را کوبیده و با مقدار کافی عسل مخلوط نموده و روزی سه بار هر وعده یک قاشق مربا خوری بعد از غذا
میل نمایید .

ج: شیر و عسل برای 
معده بسیار نافع است و روده ها را نرم میکند. به سالمندان توصیه میشود اگر میخواهند شیر درمعده
آنها سریع تر هضم شود با عسل میل نمایند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم آذر 1387ساعت 0:47  توسط رضا عباسی  | 

مصرف قهوه،چای پررنگ،الكل وادویه درتشدید وبروزبیماری زخم معده دخالت دارند.
 
محققان چینی بر این باورند، مصرف قهوه، چای پررنگ، الكل و ادویه در تشدید و بروز بیماری زخم معده دخالت دارند.به گفته این محققان، مصرف زیاد غذاهای ترش، شور، میوه و سبزی‌جات خام و برنج نیز در ازدیاد ترشح اسید معده و سوزش و دردهای معده و اثنی‌عشر دخالت دارند.مبتلایان به زخم معده و اثنی‌عشر بهتر است از غذاهایی استفاده كننده كه هضمشان آسان بوده و باعث نفخ دستگاه گوارش نمی شود.
+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم آذر 1387ساعت 0:39  توسط رضا عباسی  | 

خونريزي از بيني

خونريزي از بيني مشكل نسبتا شايعي است كه در اكثر موارد بدون مراجعه به پزشك مشكل بر طرف ميشود هر چند كه در مواردي نيز ممكن است دردسرساز شود.

خونريزي از بيني در نوزادان نادر است ولي در كودكان و نوجوانان زياد ديده ميشود.

علل خونريزي از بيني عبارتند از:

 ۱-گرماي هوا

۲-خشكي هوا

۳-دستكاري بيني

۴-وارد شدن ضربه به بيني

۵-التهاب و عفونت بيني و سينوسها

۶-انحراف تيغه بيني

۷-اختلالات انعقادي مثل بيماري هموفيلي

۸-در ده درصد موارد هيچ علت خاصي براي خونريزي از بيني وجود ندارد دوطرف تيغه بيني(كه بيني را به دو حفره راست و چپ تقسيم ميكند)توسط مخاطي پوشيده ميشود كه در عمق اين مخاط مويرگهاي فراواني وجوددارند.

در بعضي از افراد اين مويرگها سطحي تر هستند لذا در اثر دستكاري يا ضربه يا گرماي هوا(تابستان)ويا خشكي هوا(در زمستان بدليل استفاده از شوفاژ يا تهويه مركزي)اين مويرگها پاره ميشوند و منجر به خونريزي ميشوند كه معمولا در قسمت جلوئي تيغه بيني است و با نگهداشتن بيني بين انگشت اشاره و شست معمولا خونريزي متوقف ميشود.

بنابراين مرطوب نگهداشتن(استفاده از قطره كلرور سديم)و چرب نگهداشتن ان(استفاده از پماد وينامينه)دفعات خونريزي را كم ميكند.چنانچه با تمهيدات فوق خونريزي ادامه داشته باشد تامپون كردن بيني و يا كوتر كردن رگ خونريزي دهنده (سوزاندن رگ)ضروري خواهد بود.

توضيحات فوق مربوط به خونريزي كودكان نوجوانان و جوانان است اما در افراد مسن مسئله كمي فرق ميكند.با افزايش سن عروق شكننده تر ميشوند حال چنانچه فرد مسني مبتلا به افزايش فشار خون هم باشد اين امر باعث ميشود كه عروق براحتي پاره شده و خونريزي شديدي روي دهد كه معمولا از پشت بيني وارد حلق ميشود و با فشردن بيني بين انگشت اشاره و شست مشكل بر طرف نميشود و بايددر مركزي كه مجهز به اي سي يو است براي بيمار تامپون خلفي گذاشته شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم آبان 1387ساعت 22:56  توسط رضا عباسی  | 

روده بزرگ (Large Intestine)بخش از لوله گوارش است که حدود 1.5 متر طول دارد و قطر آن بیشتر از روده کوچک است. از سکوم که به ایلئوم روده باریک متصل است، شروع شده و به مقعد ختم می‌گردد. وظیفه روده بزرگ ، هدایت مواد هضم نشده به خارج از بدن است.

دید کلی

چینهای مقعدی و پرز در روده بزرگ دیده نمی‌شوند. روده بزرگ به طول 1.4 تا 1.8 متر ، از انتهای روده باریک شروع شده و به مجرای مقعد ختم می‌شود. ابتدای روده بزرگ که در ارتباط با ایلئوم قرار دارد، سکوم یا روده کور نامیده می‌شود. قسمتی از روده بزرگ که بین سکوم و آنال کانال قرار دارد، کولون نامیده می‌شود که به سه قسمت کولون مساعد ، کولون افقی و کولون نازل ، تقسیم می‌گردد. کولون نازل در انتها به سیگموئید و رکتوم و نهایتا آنال کانال ، ختم می‌شود. آیا می‌دانید:

 • هر کدام از قسمتهای روده بزرگ چه مشخصاتی دارند و چگونه از هم قابل تشخیص هستند؟
 • در مورد عروق خونی و لنفاوی و اعصاب موجود در روده بزرگ ، چه اطلاعاتی دارید؟
 • در روده بزرگ ، بیماریهای زیادی احتمال دارد بوجود می‌آید، آیا آنها را می‌شناسید؟
 • حتما تا به حال در مورد آپاندیس و آپاندیست مطالبی شنیده‌اید.

با مطالعه این متن ، بر اطلاعات خود در زمینه روده بزرگ بیفزایید.

تصویر


 

سکوم و آپاندیس (Cecum and Appendix)

سکوم قسمت ابتدایی روده بزرگ است که زایده آپاندیس به قسمت بن بست آن متصل می‌شود. آپاندیس زایده انگشت مانندی است به طول 10 - 5 سانتیمتر و قطر متوسط 0.8 سانتیمتر که با افزایش سن ، قطر آن کاهش می‌یابد. دیواره آپاندیس مرکب از 4 لایه‌ای است که در سایر قسمتهای لوله گوارش یافت می‌شود. مخاط آپاندیس شبیه روده بزرگ ، فاقد پرز و چین و حاوی غدد لوله‌ای مستقیم است. اپتلیوم پوشاننده آن شامل سلولهای جذب کننده و جامی است.

آستر و زیر مخاط حاوی تعداد زیادی غده های لنفاوی است که با افزایش سن از تعداد آنها کاسته می‌شود. در افراد سالخورده با ناپدید شدن بافت لنفاوی در آپاندیس ، مخاط و زیر مخاط فیبروزه می‌شوند. طبقه عضلانی در آپاندیس شبیه روده کوچک ، مرکب از عضلات حلقوی در داخل و عضلات طولی در خارج است که از خارج بوسیله بافت سروز پوشیده شده است. آپاندیس یک عضو لنفاوی است و مانند دیگر بافتهای لنفاوی می‌تواند ملتهب شده و تولید آپاندیسیت نماید.

کولون (Colon)

وظیفه اصلی کولون جذب آب و املاح است که در نتیجه آن مواد هضم نشده وارده از روده باریک به کولون ، از حالت مایع به حالت جامد در آمده و مدفوع (feces) نامیده می‌شود. با توجه به عملکرد روده بزرگ که در اصل هدایت مواد هضم نشده به خارج از بدن است، روده بزرگ فاقد چین و پرز است. کولون شامل قسمتهای زیر است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم مهر 1387ساعت 10:58  توسط رضا عباسی  | 

اطلاعات اوليه

توضيح كلي
رشد خارجي از كنترل سلول هاي سرطاني در راست روده يا سرطان روده بزرگ كولون (روده بزرگ ). اين سرطان از شايع ترين سرطان ها محسوب . اين سرطان هر جايي از روده بزرگ شامل سكوم ، كولون صعودي ، كولون عرضي ، كولون نزولي ، كولون سيگموييد و راست روده (كه 50% كل سرطان هاي روده بزرگ را به خود اختصاص مي دهد) را مي تواند درگير سازد. اين سرطان بيشتر بزرگسالان بالاي 40 سال را مبتلا مي سازد.
علايم شايع
بدون علامت در مراحل اوليه (اغلب )
دفع مدفوع خوني يا سياه رنگ
درد كرامپي شكم (دل پيچه )
احساس پري شكم
تغيير در اجابت مزاج به صورت اسهال ، يبوست يا باريك شدن قطر مدفوع
كاهش وزن بدون علت
درد مقعد
كم خوني
از دست رفتن كنترل مدفوع (گاهي )


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم مهر 1387ساعت 10:17  توسط رضا عباسی  | 

چه وقت به پزشک مراجعه کنيم ؟

در تمام موارد خوني بودن مدفوع بايد به پزشک مراجعه کرد .

مدفوع خوني نشانه چيست ؟

اگر در سالاد از فلفل قرمز استفاده کرده باشيد ، احتمال دارد به صورت گول زننده اي لوله گوارش را طي کرده و همان طور قرمز رنگ دفع شده باشد .

اما به طور کلي اگر چيزي قرمز در مدفوع ديديد ، لزومي ندارد براي تشخيص آن پزشک باشيد . وجود چيزي به رنگ خون در مدفوع ، به جز در چند مورد حتماً‌خون است .

شايد شايع ترين علت وجود خون در مدفوع بواسير يا شقاق مقعد باشد . بواسير بافت کوچک پف کرده اي است که از محل خود در مقعد خارج شده و بيرون شده است . ماليدن زياد و زور زدن مي تواند آن را به خون بياندازد . شقاق مقعد هم وجود ترک هايي در پوست اطراف آن است که آن هم در اثر زور زدن زياد به وجود مي آيد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1387ساعت 13:17  توسط رضا عباسی  | 

”مشكلي دردناك“
بواسير (همورئيد)- بالشتك‏هاي وريدي متورم در كانال مقعد اغلب منشا ناراحتي هستند وجود آنها در همه افراد طبيعي است. ولي تورم و خونريزي از آنها مشكل خيلي شايعي است و افراد مختلفي را گرفتار مي‏كند از قبيل آنهايي كه به مدت طولاني مي‏نشينند، زنان حامله و آنهايي كه يبوست دارند و مدت‏هاي طولاني در دستشويي مي‏نشينند و يا فشار آوردن به شكم موقع اسهال و موارد ديگر. بواسير مي‏تواند ايجاد ناراحتي و حتي درد كند اما پزشك شما كمكتان خواهد كرد تا راه خلاصي از آنها را پيدا كنيد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1387ساعت 13:14  توسط رضا عباسی  | 

پريتونيت 
 
پريتونيت عفونت يا التهاب وخيم قسمتي از صفاق (پرده پوشاننده لوله گوارشي ) يا همه آن است .
علايم شايع
درد سراسر شكم يا قسمتي از آن . اين درد معمولاً به طور ناگهاني آغاز شده و به طور پيشرونده تشديد مي يابد. درد ممكن است در ابتدا حالت متناوب داشته باشد و سپس حالت ثابت پيدا كند. بيمار دچار اين درد اغلب ترجيح مي دهد كه به پشت بخوابد و هيچ گونه حركتي نكند زيرا حركت يا فشار به شكم باعث افزايش اين درد مي شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم شهریور 1387ساعت 5:34  توسط رضا عباسی  | 

پارگي و بيرون زدگي ديسك بين مهره اي 
 
پارگي و بيرون زدگي ديسك بين مهره اي در اثر از هم گسيختگي ناگهاني يا تدريجي رباط ها و بافت هاي حمايتي اطراف ديسك بين مهره اي (بالشتك هايي كه مهره هاي ستون فقرات را از هم جدا مي كنند) ايجاد مي شود.

ديسك هاي بين مهره هاي گردن يا كمر بيشتر از ساير جاهاي ستون فقرات دچار اين مشكل مي شوند.
علايم شايع
در صورت بيرون زدن ديسك بين مهره اي در قسمت تحتاني كمر:
درد شديد در قسمت تحتاني كمر يا قسمت پشت باسن ، ران ، ساق پا، يا پا (سياتيك ). درد معمولاً در يك طرف رخ مي دهد و با حركت ، سرفه ، عطسه ، بلندكردن اشياء، يا زور زدن بدتر مي شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم شهریور 1387ساعت 5:33  توسط رضا عباسی  | 

تيروييديت چيست و چه علائمي دارد ؟
 
تيروييديت عبارت است از التهاب غده تيروييد. غده تيروييد يك عضو توليد كننده هورمون در قاعده گردن ، كنار ناي است . معمولاً افراد ميانسال ۵۰-۳۰ ساله از هر دو جنس را مبتلا مي كند ولي در زنان شايع تر است .

تيروييديت هاشيموتو (تيروييديت لنفوسيتيك يا تيروييديت خودايمن نيز خوانده مي شود) التهاب مزمن همراه با ارتشاح لنفوسيتي است ؛ تيروييديت تحت حاد (تيروييديت گرانولوماتوز خوانده مي شود) معمولاً به دنبال عفونت ويروسي رخ مي دهد. انواع نادرتر ديگري نيز وجود دارند.
علايم شايع
بزرگي ، درد و حساسيت به لمس در غده تيروييد


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم شهریور 1387ساعت 5:32  توسط رضا عباسی  | 

سفادروكسيل CEFADROXIL 
 
سفادروكسيل يك آنتي بيوتيك سفالوسپوريني است . اين آنتي بيوتيك ها در درمان طيف وسيعي از بيماري هاي عفوني نظير عفونت هاي تنفسي ، عفونت گوش مياني ، عفونت پوست و بافت نرم ، عفونت هاي استخواني يا مفصلي ، و عفونت هاي ادراري تناسلي مؤثرند.

اين آنتي بيوتيك ها همچنين براي پيشگيري از عفونت در افرادي كه تحت عمل جراحي قرار گرفته اند و در افرادي كه به هر دليل مستعد عفونت هستند استفاده مي شوند


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم شهریور 1387ساعت 5:30  توسط رضا عباسی  | 

آمادگي جسماني

مقدمه

اهميت فعاليت بدني به عنوان بخش مكمل يك زندگي سالم گسترش يافته و شواهد علمي از فوايد سلامت بخش تمرين و ورزش در حال افزايش است.

بررسي ها نشان مي دهند كه فعاليت بدني با تكرار ، شدت ، مدت مناسب و بر اساس برنامه هاي منظم ، مزاياي قابل توجه دارد. حفظ سطح مناسبي از عناصر آمادگي جسماني مانند استقامت قلب و عروق ، قدرت و استقامت عضلاني ، تركيب بدني و انعطاف پذيري ، در كاهش خطر بيماري هاي قلبي ، فشار خون ، ديابت ، پوكي استخوان ، چاقي ، و ناراحتي هاي رواني (افسردگي) مؤثر است.

كاهش ميزان موارد حمله ي قلبي و حفظ عملكرد مستقل در پيري از مزاياي تمرينات منظم است. به علاوه افراد داراي فعاليت جسماني نسبت به افراد غير فعال از طول عمر بيشتري برخوردارند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم شهریور 1387ساعت 13:40  توسط رضا عباسی  | 

تعريق بيش از اندازه 
 
تعريق يكي از كارهاي طبيعي بدن است كه به تنظيم درجه حرارت بدن كمك مي كند. اما تعريق بيش از اندازه فايده خاصي ندارد و غالباً باعث شرمساري و مشكل در ارتباطات اجتماعي مي شود زيرا عرق زياد باعث بوي بد يا خيش شدن و شوري روي لباس مي گردد. در موارد شديد، عرق بسيار زياد، كفش و لباس ها را خراب مي كند.
علايم شايع
عرق ريزش زياد از ناحيه زير بغل ، كف پا و دست و به درجات كمتر، از ساير نقاط بدن
بوي بد كه در اثر وجود باكتري ها در عرق ايجاد مي شود.
علل
عوامل ژنتيكي ممكن است مؤثر باشند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم شهریور 1387ساعت 0:29  توسط رضا عباسی  | 

تنفس سريع (در اثر اضطراب زياد) 
 

تنفس سريع عبارت است از تنفس با سرعت زياد به آن حد كه ميزان دي اكسيدكربن موجود در خون كاهش يابد، و نتيجتاً تعادل شيميايي خون موقتاً به هم بخورد.

علايم ممكن است طوري باشند كه احساس كنيد دچار حمله قلبي شده ايد.
علايم شايع
تنفس سريع
كرختي و مور مور شدن در اطراف دان ، و نيز دست ها و پاها
ضعف و از حال رفتن
گرفتگي يا انقباضات عضلاني در دست ها و پاها
گهگاه غش كردن .
درد قفسه سينه
منگي يا احساس سبكي در سر


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم شهریور 1387ساعت 0:21  توسط رضا عباسی  | 

مصرف ويتامين ث را فراموش نکنید

مصرف ويتامين ث ارزشمند تأثير بسزايى در حفاظت از بدن در برابر نقص هاى سيستم دفاعى، مشكلات قلبى ـ عروقى، بيمارى هاى دوران جنينى و باردارى، مشكلات بينايى، سرطان، سكته مغزى و حتى چروك پوست و سرماخوردگی دارد.

ويتامين ث بسيار بيشتر از ساير ويتامين ها توجه پزشكان و مردم عادى را به خود جلب كرده است و البته اين ميزان توجه بى علت نيست. هر چه محققان بيشتر خواص اين ويتامين را مطالعه مى كنند، بيشتر به نقش مهم آن در حفظ سلامتى پى مى برند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم شهریور 1387ساعت 16:19  توسط رضا عباسی  | 

۱) يك رختخواب راحت مهيا كنيد . يك بالش ، پتو يا ملحفه اي مناسب ، بسيار تأثير دارد .

 2) مكان استراحت و خواب بايد آرام باشد.نور شديد و زننده و صداي بيروني مانع يك خواب راحت است

 3) در طي روز از چُرت زدن اجتناب كنيد . هرخوابي كه در روز داشته باشيد از زمان خواب شبانه خواهد كاست .

4) ورزش منظم روزانه و استنشاق هواي تازه اهميت دارد ، ليكن اينها را به آخر شب مؤكول نكنيد .توصيه مي شود كه اول غروب كمي ورزش كنيد كه لزوماً طاقت فرسا نباشد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم مرداد 1387ساعت 14:21  توسط رضا عباسی  | 

قرصهاي آرام بخش (TRANQUILIZERS/SEDATIVES) داروهايي ميباشند كه با سركوب سيستم اعصاب مركزي (CNS) باعث ايجاد آرامش، تمدد اعصاب، كاهش اضطراب و استرس، خواب آلودگي، سرخوشي، كندي تنفس، كاهش حس تعادل، شل شدن عضلات، قضاوت مختل و واكنشهاي كند و مردد مي شوند. مصرف دوز بالاي اين دسته از داروها ميتواند به از دست رفتن هوشياري و حتي مرگ بيانجامد.

اثرات اصلي آرام بخش ها:

1-ضد اضطراب (ANXIOLYTIC)

2-خواب آور (HYPNOTIC)

3-ضد اسپاسم (گرفتگي)(ANTISPASMODIC)

4-ضد تشنج (ANTICONVULSANT)

5-فراموشي آور (AMNESIC)

تقسيم بندي آرام بخش ها:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم مرداد 1387ساعت 14:2  توسط رضا عباسی  | 

تومور چیست ؟

فرایند تکثیر سلول های بدن تحت کنترل عوامل خاصی صورت می گیرد که بهم خوردن این نظم باعث تکثیر غیر قابل کنترل سلولها در یک محیط و در نتیجه ایجاد یک توده خواهد شد که به آن اصطلاحا تومور نیز گفته میشود . اینکه چه مسائلی باعث حذف فاکتورهای کنترلی در تکثیر و ازدیاد سلولها میگردد تا حد زیادی ناشناخته می باشد اگرچه فرضیه هایی برای آن مطرح می باشد که به آنها اشاره خواهد شد .

  تومور استخوانی چیست ؟

اگر سلولهای استخوان ساز بدن که به آنها استئوبلاست نیز گفته میشود شروع به تکثیر غیرعادی و غیرقابل کنترل بکنند توده استخوانی در محل ایجاد میگردد که به آن تومور  استخوانی گفته میشود . بیماران برحسب محل توده و یا قابلیت دست اندازی آن به نقاط دیگر بدن از خود علائم خاص آن بیماری را نشان می دهند .

  انواع تومورهای استخوانی کدامند ؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم مرداد 1387ساعت 0:59  توسط رضا عباسی  | 

براي اكثر مردم بهار فصلي زيبا و دلپذير است. اما اگر هربار كه اين فصل فرا مي رسد دچار خارش و اشكريزش شويد و ديگران مرتباً از شما بپرسند كه چرا چشمتان قرمز شده است احتمالاً بهار برايتان چندان خوشايند نخواهد بود.

آلرژي هاي چشمي يكي از شايعترين علت هاي مراجعه به چشم پزشك است بطور متوسط از هر 10 تا 15 نفر يك نفر در طول عمر خود دچار علائم حساسيت هاي چشمي مي شود. علائم آلرژي چشمي در افراد مختلف متفاوت است و طيف وسيعي از علائم از سوزش و خارش خفيف تا علائم شديد و آزار دهنده و گاه خطرناك را در برمي گيرد. به علاوه، حساسيت هاي چشمي اغلب با ساير علائم آلرژي مثل تب يونجه (آبريزش از بيني) و حساسيت هاي پوستي (مثل درماتيت آتوپيك) همرا است. گرده گل ها و گياهان، مو و كرك و پر حيوانات، داروها و لوازم آرايش نقش اساسي را در ايجاد آلرژي چشمي دارند. البته گاهي اوقات هم تحريك چشم ناشي از مواد محرك (مثل دود سيگار يا گرد و غبار) علائمي ايجاد مي كند كه با آلرژي چشمي اشتباه مي شود.

چرا چشم درگير واكنش هاي آلرژيك مي شود؟

چشم دريچه اي به جهان خارج است. وقتي چشم ها باز هستند ملتحمه در تماس مستقيم با مواد حساسيت زاي موجود در هواست. ملتحمه كه بافت پوششي مخاطي قسمت جلوي كره چشم و سطح داخلي پلك هاست يك سد دفاعي در برابر محيط خارج است. در ملتحمه تعداد زيادي رگ، سلول هاي ايمني و مواد دفاعي وجود دارد كه باعث حفاظت لايه هاي داخلي تر كره چشم در برابر عفونت ها و عوامل بيگانه مي شود. به علاوه اشك چشم نيز داراي سلول ها و عوامل ايمني مي باشد كه به دفاع در برابر عوامل خارجي كمك مي كند بنابراين بسياري از واكنش هاي دفاعي در جلوي كره چشم در سطح ملتحمه اتفاق مي افتد. هرگاه كنترل طبيعي اين واكنش هاي دفاعي به هم بخورد و يا واكنش هاي دفاعي به جاي عوامل بيگانه در برابر عوامل خودي اتفاق بيافتد واكنش هاي حساسيتي ايجاد مي شود. مهمترين عوامل ايجاد واكنش هاي حساسيتي ماده اي به نام "هيستامين" است كه از گروهي از سلول هاي ايمني به نام "ماست سل ها" مي شود. هيستامين باعث ايجاد خارش مي شود. به علاوه هيستامين موجب گشاد شدن رگ هاي موجود در ملتحمه مي شود و همين امر باعث مي شود كه چشم قرمز به نظر برسد. البته به جز هيستامين مواد ديگري نيز مي توانند در واكنش هاي آلرژيك دخيل باشند اما هيستامين مهمترين واسطه ايجاد علائم حساسيت است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم مرداد 1387ساعت 0:52  توسط رضا عباسی  | 

روزهاي گرم فصل تابستان زمان استخر رفتن و شنا كردن است. هر چند شنا از جمله ورزش هايي نيست كه آسيب هاي چشمي يكي از خطرات آنهاست (مثل فوتبال، تنيس، بيس بال، ...) ولي قرمزي و سوزش چشم بعد از شنا كردن بويژه در استخر يكي از مسائلي است كه بسياري با آن مواجه اند. ولي آيا بايد نگران اين مسئله بود؟ خير. قرمزي پس از شنا در استخر سبب آسيب درازمدت نمي شود.

كلر كه براي ضد عفوني كردن و از بين بردن باكتري ها به آب استخر اضافه مي شود بخودي خود مشكل ساز نيست. مشكل زماني رخ مي دهد كه كلر در مجاورت نيتروژن يا آمونياك موجود در آب قرار مي گيرد و از تركيب اينها كلرامين تشكيل مي شود. در حقيقت علت اصلي قرمزي و چشم كلرامين است. عروق سطحي روي سفيدي چشم بر اثر تماس با كلرامين ملتهب شده و چشم قرمز مي شود. كلرامين همچنين لايه موقتي روي قرنيه ايجاد مي كند كه سبب التهاب، حساسيت، خشكي و قرمزي چشم مي شود. به اين وضعيت كراتيت مي گويند.

بر خلاف بسياري كه تصور مي كنند درمان اين وضعيت استفاده از قطره هايي است كه قرمزي چشم را كم مي كنند درمان صحيح استفاده از تركيباتي نظير اشك مصنوعي است. اشك مصنوعي لايه اي روي قرنيه ايجاد كرده و به آن فرصت مي دهد التيام يابد. مكانيسم اثر تركيباتي كه قرمزي چشم را كم مي كنند منقبض كردن عروق خوني است و قطع اين داروها سبب شديدتر شدن مشكل خواهد شد. اگر قرمزي و سوزش چشم شديد باشد و يا به دفعات تكرار شود يك راه ديگر استفاده از عينك شنا است.

اغلب تصور مي شود قرمزي چشم ناشي از زياد بودن كلر آب استخر است در حاليكه واقعيت دقيقا بر عكس اين است و اين مسئله اغلب ناشي از كم بودن كلر آب است. حتي بوي تندي كه اغلب افراد تصور مي كنند ناشي از زياد بودن كلر است نيز بخاطر كم بودن كلر آب ايجاد مي شود. دليل اين مسئله اين است كه  مولكول هاي آزاد كلر با نيتروژن و آمونياك تركيب مي شوند و كلرامين ايجاد مي كنند. افزايش كلر آب علاوه بر اينكه مانع رشد باكتري ها در آب استخر مي شود سبب شكسته شده پيوند هاي شيميايي كلرامين و شكسته شدن مولكول هاي آن شده و مشكلات مربوطه را كاهش مي دهد. در صورتيكه كلر آب كم باشد احتمال عفونت چشم ناشي از وجود باكتري ها در آب افزايش مي يابد. عفونت چشمي (اغلب كنژنكتيويت) معمولاً علاوه بر قرمزي و التهاب با درد و ترشح همراه است. در صورتيكه قرمزي بعد از شنا در استخر از حد يك التهاب خفيف فرا تر رفته و با ترشح همراه باشد بهتر است به چشم پزشك مراجعه كنيد.

در مجموع رعايت نكات زير تا حدود زيادي مانع از مشكلات چشم ناشي از شنا در استخر مي شود:

 • بلافاصله پس از بيرون آمدن از آب دوش بگيرد. دوش گرفتن سبب مي شود كلرامين از پوست، مو و چشم شما شسته شود.
 • بلافاصله پس از شنا از قطره هاي اشك مصنوعي استفاده كنيد.
 • از عينك شنا استفاده كنيد.
+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم مرداد 1387ساعت 0:49  توسط رضا عباسی  | 

علائم : - سردرد شديد يكطرفه - استفراغ - حالت تهوع - درد شكم - رنگ پريدگي - رفتار آرام و منزويانه - علائم پيش درآمد يا اخطار بصورت احساسات عجيب بينائي و بدني قبل از شروع حمله

ميگرن يك سردرد عود كننده و شديد است (معمولاً در يك طرف سر احساس ميشود) كه همراه با استفراغ و در كودكان توأم با درد شكم ميباشد. بهمين دليل غالباً به آن ميگرن شكمي مي‌گويند. ميگرن مي‌تواند سابقه خانوادگي داشته باشد و در اواخر دوران كودكي يا اوائل سن بلوغ شروع ميشود. سردردهاي كودكان كوچكتر معمولاً ميگرني نيست. معلوم نيست كه چه عاملي باعث شروع سردرد ميگرني ميشود اما فشارهاي رواني و غذاهايي مخصوص به ويژه پنير و شكلات مي‌توانند از جمله علتهاي آن باشند. اغلب اوقات سردرد ميگرن با علائم پيش درآمد (اخطار يا Aura) همراه است كه از مجموعه‌ايي از احساسات عجيب مانند پرشهاي نور و حالت جرقه مانند در چشم، بوهاي نامأنوس و كرختي در ناحيه سر تشكيل ميشود. بيشتر كودكان مي‌توانند اين احساسات را بطور واضح توصيف كنند.


آيا خطرناك است؟
ميگرن خطرناك نيست اما كودك را ضعيف مي‌كند.


ابتدا چه كار بايد بكنيد؟
1- اگر كودك از سردرد و تهوع شكايت مي‌كند وي را در اتاقي خنك وتاريك استراحت دهيد در صورت ادامه سردرد به او آسپرين بچه يا شربت استامينوفن بدهيد.

2- يك سطل در كنار بستر او قرار دهيد تا در آن استفراغ كند.

3- اگر كودكان دچار درد شكم است او را از نظر ورم آپانديس بررسي كنيد.


آيا مشورت با دكتر لازم است؟
اگر كودكتان دچار ناراحتي‌هاي شكم و درد شديد است و يا از سردردهاي عود كننده ميگرني رنج مي‌برد هر چه زودتر با دكتر تماس بگيريد.


دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟
دكتر از كودك شما خواهد خواست تا سردرد خود را توصيف كند. و ممكن است داروهاي ضد درد را براي حملات حاد تجويز كند اگر سردرد همواره رخ مي‌دهد قرصهايي براي مصرف در شروع حمله تجويز مي‌كند و بالاخره اگر حملات خيلي شديد باشند. قرصهايي را براي جلوگيري از حملات تجويز مي‌كند.


شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟
اگر سردردها پي در پي اتفاق مي‌افتند يادداشتي از غذاهايي كه كودك مي‌خورد و بعد از آنها نشانه‌هاي سردرد مشاهده ميشود تهيه كنيد بمدت دو هفته از دادن غذاهاي مشكوك خودداري كنيد و ببينيد آيا كاهشي در سردردها ايجاد ميشود.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم مرداد 1387ساعت 0:46  توسط رضا عباسی  | 

سـردردهـای مضمن در میان انسانها رواج بسیاری دارنـد. هـر چـند عده ای نیز هستند که از سردردهای دائمی رنج مـی بـرنـد. امـا کشـف علـلی که باعث ایجاد سردرد های مختلف می شود ممکن است به شما در پیدا کردن روش
درمـان و تـا حـدودی پیشـگیری کـمـک کند تا بتوانید از این طریق درد آنرا کاهش دهید.
درد های اساسی
ـــــــــــــــــــــــــــــ
2 نوع سردرد وجود دارد:
1- سردردهای اولیه
این سردردها جزئی علائم سایر بیماری ها به شمار نمی روند. سردردهای اولیه شامل سردردهای عصبی، میگرن و سردردها گروهی می باشند.
سردردهای عصبی از رایج ترین انواع سردردهای اولیه می باشند و اغلب به دلیل وجود اضطراب و تشویش به وجود می آیند. در بعضی موارد درهای ملایمی را ایجاد می کنند و گاهی فشارهای شدیدی را در دو طرف سر به وجود می آورند.
میگرن به اندازه سردردهای عصبی شایع نیست. از انواع بیماری هایی است که به دلایلی عود می کند سپس درد آرام شده و بسته به شرایط مجددا باز می گردد. میگرن معمولا با یک درد شدید در یک طرف سر به همراه گزگز شروع می شود و با حال تهوع و حساسیت شدید به نور و صدا ادامه پیدا می کند. حدود 6 درصد از مردان به بیماری میگرن مبتلا هستند.
سردردهای گروهی از انواع بسیار نادر سردردهای اولیه به شمار می روند و تقریبا 85 درصد کل افرادی که از این بیماری رنج میبرند را مردان تشکیل می دهند. سردردهای گروهی آن دسته از سردردها هستند که می توانند برای ساعتها روزها و یا هفته ها ادامه داشته باشند. آنها اغلب از اطراف یکی از چشم ها شروع می شوند و چشم مورد نظر کمی باد می کند و پر از اشک می شود و در بعضی موارد با آبریزش بینی و بیرون آمدن خلط نیز همراه است.
2- سردردهای ثانویه
این نوع سردردها گاهی به دلیل بروز بیماری های معمولی مثل عفونت سینوس ها یا آنفلونزا و بعضی مواقع به وسیله بیماری های حادتری مثل تومور مغزی، ضربه مغزی و مننژیت ایجاد می شوند.
ضد درد


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم مرداد 1387ساعت 0:39  توسط رضا عباسی  | 

واژه ميگرن از لفظ يونانيHermicrain به معني (نيمي از سر) گرفته شده كه خود اين كلمه، ريشه در زبان مصري دارد. ميگرن نوعي سردرد است كه با تركيب متنوعي از تغييرات عصبي و گوارشي مشخص مي شود. اين درد به صورت درد ضربان دار، يك طرفه است كه ابتدا خفيف بوده و كم كم شديد مي شود. درد هاي ميگرني اغلب با بي اشتهايي و تهوع و گاهي اوقات استفراغ و عدم تحمل نور و اختلال در بينائي نيز همراه است.
حدود 10% كل جمعيت جهان به سردرد ميگرني مبتلا هستند. انواع ميگرن، در هر سني مي تواند شروع شود و بيشترين سن شيوع در دوران بلوغ و اوايل بزرگسالي است.ميگرن يک بيماري شايع به حساب مي آيد و اکثراً افرادي که به ميگرن مبتلا هستند ، دچار حملات مکرر سردرد براي مدت چندين سال مي باشند.. گر چه اکثر موراد ميگرن مي تواند شديد باشد ولي هر سردرد شديدي ميگرن نبوده و گاهي سردرد ميگرن بصورت يک درد خفيف خود را نشان مي دهد
.

علت بروز میگرن در بعضی افراد چیست؟
هنوز پس از سالها تحقيق علت ايجاد اين سردرد مشخص نشده است. ولي حدس زده مي شود، درد ميگرن در اثر تورم عروق خوني و اعصاب اطراف مغز که به « ساقه مغز » معروف است ايجاد مي شود. يک ماده شيميائي موجود در مغز بنام سروتونين به نظر مي آيد که نقش اصلي را در اين بيماري داشته باشد، گرچه هنوز عاملي که باعث اين تغييرات در فعاليت ساقه مغز و سطح سروتونين مي شود به خوبي شناخته نشده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم مرداد 1387ساعت 0:36  توسط رضا عباسی  | 

ساختمان ستون فقرات : 

 

ستون فقرات، محور اصلی بدن انسان است و به همان اندازه در استحکام و ثبات بدن اهميت دارد که ستون های محکم برای استحکام يک ساختمان و  اعضاء ديگر از جمله سر، دستها، لگن و پاها و .... بر روی اين ستون استوار هستند و ستون فقرات با طرز قرار گرفتن خود به صورت قوسهای متعدد با زوايای معين و استحکام آنها توسط ديسکهای بين مهره ای، ليگامانها و عضلات، قدرت تحمل اين بار سنگين را می يابد.

لازم است بدانيد که حتی اگر از نعمت داشتن دو پا نيز محروم باشيد، قادر به زندگی پويا و حتی راه رفتن خواهيد بود، اگر ستون فقرات سالمی داشته باشيد، در واقع همه ما روی ستون فقراتمان راه می رويم نه روی پاها، بديهی است هر چه دانش خود را در مورد ستون بدنمان افزايش دهيم، توانايی ما در حفظ سلامت آن بيشتر خواهد بود.

وظايف ستون فقرات عبارتند از :

 • انتقال وزن سر، گردن، اندام فوقانی و تنه به لگن

 • ايجاد کانالی جهت حفاظت از نخاع يا مغز الحرام

 • ايجاد قفسه ای محکم و استخوانی به کمک دنده ها و استخوان جناغ جهت حفاظت از قلب و ريه ها

 • تکيه گاهی جهت عضلات تنه و تعدادی از عضلات اندام فوقانی و تحتانی

 • ايجاد هماهنگی بين اعضاء و اندام های بدن


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه یکم مرداد 1387ساعت 0:18  توسط رضا عباسی  | علت گرفتگی عضلات

تعریف گرفتگی عضلانی بسیار آسان است. این حالت چیزی بیش از یک انقباض کوتاه و غیرارادی عضله نیست. ناگهان یکی از عضلات، بدون اراده‌ی شما در حالت انقباض باقی می ماند و شل نمی‌شود.

پیدا کردن دقیق عامل این عارضه ی ناراحت کننده کمی مشکل است. هر چه قدر فردی عضلانی‌تر باشد، ظاهراً بیشتر به گرفتگی عضلات ساق پا مبتلا می‌شود. در ضمن در هنگام شنا کردن اگر انگشتان پا در وضعیت خاصی قرار بگیرند، موجب گرفتگی عضلانی می‌شود. گرفتن محکم ملحفه با انگشتان پا نیز می‌تواند ایجاد گرفتگی عضلانی کند.


عوامل موثر در گرفتگی عضلات

* کمبود مواد معدنی خاصی به نام الکترولیت‌ها، منیزیم، پتاسیم، کلسیم و سدیم با گرفتگی عضلات ساق‌پا ارتباط زیادی دارد.

* بعضی افراد مثل دوندگان ماراتن که چندین مایل را باید به سختی بدوند، بیشتر مستعد این نوع گرفتگی عضلانی هستند.

* داروهای خاصی نظیر دیورتیک‌ها (قرص‌های مدر) که برای بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا تجویز می‌شود، نیز به عنوان علت گرفتگی عضلات ساق پا مطرح می‌باشد.

* بیماران دیالیزی که به دلیل از کار افتادن کلیه‌ها، خونشان به وسیله‌ی ماشینی تصفیه می‌شود، اغلب از گرفتگی عضلات ساق پا شکایت دارند.

* حاملگی نیز ظاهراً عاملی برای این عارضه محسوب می‌شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه یکم مرداد 1387ساعت 0:14  توسط رضا عباسی  | 

به هنگام تشنج کودک بهتر است، کودک را به پهلو خوابانده، دگمه‌هاي لباس او را باز کرده و از درآغوش گرفتن کودک خودداري کنيد.

دکتر « محمود محولاتي » متخصص کودکان و فوق تخصص مغز و اعصاب در گفت وگو با ایسنا با بيان اين مطلب افزود: والدين بايد به هنگام تشنج کودک ضمن حفظ خونسردي خود و رعايت موارد ياد شده از وارد کردن دست يا هر ماده خارجي ديگر به زور در دهان کودک به جهت ترس از خفگي و قفل شدن فک کودک خودداري کنند؛ چرا که تجربه نشان داده که امکان خفگي در هنگام تب و تشنج در کودکان وجود ندارد.

وي همچنين تاکيد کرد: در صورتي که تشنج کودک بيش از چند دقيقه به طول انجاميد بايد کودک را سريعا به مراکز درماني منتقل كرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم تیر 1387ساعت 23:54  توسط رضا عباسی  | 

تشنج ناشی از تب، نوعی از تشنج است که با تب های بالاتر از 39 درجه سانتیگراد در ارتباط است. تب نیز به علت وجود یک کانون عفونی در بخشی بجز از مغز است. تشنج ناشی از تب اغلب در کودکان شش ماهه تا پنج ساله اتفاق می افتد و علیرغم وحشتناک بودن، اغلب اوقات چندان جدی و خطرناک نیست.

این تشنج معمولاً با افزایش ناگهانی درجه حرارت بدن شروع می شود و اغلب در آغاز ، یک بیماری تب دار دیده می شود و معمولاً در ارتباط با عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مثل سرماخوردگی است. کوکان نسبت به تشنج بسیار مستعد هستند زیرا سیستم مغزی و عصبی آنها هنوز بالغ و کامل نشده است. تشنج ناشی از تب به صورت تونیک – کلونیک و ژنرالیزه است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم تیر 1387ساعت 23:49  توسط رضا عباسی  | 

تشنج‌ در بزرگسالان

تشنج‌ (كه‌ حمله‌ تشنجي‌ يا حمله‌ غش‌ هم‌ نام‌ دارد) شامل‌ انقباضات‌ غيرارادي‌ تعداد زيادي‌ از عضلات‌ بدن‌ است‌. اين‌ وضعيت‌ ناشي‌ از وجود يك‌ اختلال‌ در فعاليت‌ الكتريكي‌ مغز است‌. تشنج‌ها معمولاً منجر به‌ از دست‌ رفتن‌ يا اختلال‌ هوشياري‌ مي‌شوند. شايع‌ترين‌ علت‌ تشنج‌، صرع‌ است‌. ساير علل‌ عبارتند از: برخي‌ از بيماري‌هاي‌ تخريب‌كننده‌ مغز، آسيب‌ سر، كمبود اكسيژن‌ يا گلوكز در مغز و مصرف‌ سموم‌ خاصي‌ مثل‌ الكل‌. تشنج‌هاي‌ صرعي‌، ناشي‌ از اختلالات‌ عمده‌ و عودكننده‌ فعاليت‌ مغز هستند. اين‌ تشنج‌ها مي‌توانند ناگهاني‌ و بدون‌ مقدمه‌ روي‌ دهند. درست‌ قبل‌ از (شروع‌) تشنج‌، بيمار ممكن‌ است‌ يك‌ دوره‌ هشداردهنده‌ (اورا) با يك‌ سري‌ علايم‌ را تجربه‌ كند كه‌ مثلاً به‌ صورت‌ يك‌ احساس‌ عجيب‌ و غريب‌ يا يك‌ بو يا مزه‌ خاص‌ است‌. صرف‌ نظر از علت‌ تشنج‌، مراقبت‌هاي‌ ارايه‌ شده‌ هميشه‌ بايد شامل‌ باز و پاك‌ نگه‌ داشتن‌ راه‌ تنفسي‌ و كنترل‌ علايم‌ حياتي‌ (سطح‌ پاسخ‌دهي‌، نبض‌ و تنفس‌) باشد. همچنين‌ شما بايد از وارد آمدن‌ آسيب‌هاي‌ بيشتر به‌ بيمار طي‌ يك‌ حمله‌ تشنج‌ پيشگيري‌ كنيد و شرايط‌ ارايه‌ مراقبت‌هاي‌ مناسب‌ پس‌ از بهبود را فراهم‌ كنيد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم تیر 1387ساعت 23:44  توسط رضا عباسی  | 

اکستاسی چیست ؟(ecstasy)

تركيب MDMA یا 3 و 4 متيلن دی اكسی مت امفتامين كه به نامهای اكستاسی، اكستازی، XTC ، E (ای) ،X (اکس) هم معروف است. در ايران به نام قرص شادی هم شناخته می‌شود. اين ماده در 1914 در آلمان به عنوان كم كننده اشتها مورد استفاده قرار گرفت كه به علت اثرات آن از رده مصرف خارج شد. در دهه 70 ميلادی اين دارو كاربرد مجدد يافت و در روان درمانی برای كمك به بيان احساسات بيماران استفاده شد كه در 1984 با اثبات اثرات آن روی مغز حیوانات آزمايشگاهی، از رده خارج شد.

اشکال رایج: بصورت قرصهای خوراكی و جويدنی، كپسول و مواد تدخينی و تزريقی موجود است به علت قابليت ساخت آن كه براحتی انجام می‌شود در لابراتورهای داخلی هم ساخته می‌شود كه خطر وجود مواد اضافی در آن و عوارض آن است. هر قرص خوراكی حاوی 80 تا 160 میلیگرم MDMA است. پس از بلعيدن اثرات قرص پس از 20 تا 90 دقيقه بعد ظاهر شده و حدود 2 تا 3 ساعت اثرات آن در يك حد حفظ شده و بعد افت می کند و از 3 تا 24 ساعت اثرات آن باقیست.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه سوم تیر 1387ساعت 3:0  توسط رضا عباسی  | 

آرتروز يك بيماري مفصلي است كه در آن غضروف مفصلي آسيب ديده و تخريب مي شود و استخوان نزديك مفصل تغييراتي پيدا كرده و برجستگي هاي كوچك استخواني بنام استئوفيت در اطراف مفصل بوجود مي آيد. به همين دليل بعضي از مردم به اين بيماري ساييدگي مفصل هم مي گويند. نام ديگر آرتروز استئوآرتريت است. آرتروز شايعترين بيماري مفصلي است. اين بيماري هم مردان و هم زنان را مبتلا مي سازد. آرتريت در دهه دوم و سوم زندگي شروع مي شود و در سن 70 سالگي همه افراد كما بيش دچار اين بيماري مي باشند. در سن 40 سالگي تقريبا همه افراد جامعه تغييرات آرتروز را در مفاصل خود دارند ولي بيشتر آنها علامت خاصي احساس نمي كنند و تعداد نسبتا كمي دچار علائم آرتروز هستند. تقريبا همه جانوران از جمله ماهيها، دوزيستان، خزندگان (دايناسورها) و پستانداران آرتروز مي گيرند.

آرتروز چند نوع است؟
علائم آرتروز چگونه است؟
آرتروز را چگونه تشخيص مي دهند؟
آيا آرتروز درمان پذير است؟
چند نكته


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه سوم تیر 1387ساعت 2:58  توسط رضا عباسی  | 

سلام دوستان:

                    این دفعه سعی کردم بطور خیلی خلاصه حمله قلبی و علائم آن را بنویسم امیدوارم این مطلب مفید باشه ولی هیچ وقت به دردتون نخوره!!  

علائم:

·         درد فشارنده مداوم در وسط  قفسه سینه که به فک و یک یا هر دو بازو کشیده می شود.

·         تنگی نفس

·         غش کردن ناگهانی و یا سرگیجه

·         کبودی لبها و پوست

·         نبض تند و ضعیف و نامنظم

·         تعریق شدید

·         نفس نفس زدن

توجه:

ü       بدلیل اینکه شایعترین علت حمله قلبی انسداد ناگهانی عروق است پس درصورت     

       هوشیاری بیمار یک قرص آسپرین 300 میلی گرمی برای رفع لخته خون به بیمار کمک

       خواهد کرد.                                                                                                

ü       مصدوم را آرام نگهدارید و به او بگویید در حالت نیمه نشسته قرار بگیرد و زانوهای خود را خم  کرده و پشت سر و شانه های او بالش قرار دهید.

ü   ü    115 رو فراموش نکرده و اگر خدای نکرده هر کاری که شما انجام دادید جواب نداد و فرد به     

         سکته قلبی دچار شد و نبض و تنفس بیمار مختل شد به ماساژ قلبی و تنفس مصنوعی

روی آورید

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم تیر 1387ساعت 2:54  توسط رضا عباسی  | 

بیماری است که به علت از دست رفتن قدرت ارتجاعی کیسه های هوایی ریه ها و عدم توانایی آنها در اتساع ایجاد می شود.

این بیماران گاهی به علت تنگی نفس قادر به دراز کشیدن نمی باشند و نیمه نشسته می خوابند.

 

علائم:سرفه،تنگی نفس،کاهش وزن،خس خس سینه،کبودی لبها،عفونت گاه به گاه ریه و به شکل بشکه شدن ریه

 

علل:استعمال دخانیات،کمبود آنزیم پروتئاز(اختلال ارثی) آلودگی هوا(از فعالیت شدید دراین هوا صرف نظر کنید)

 

تشخیص:از عکس ساده رادیوگرافی استفاده می شود که از تغییرات مجاری هوایی به وجود این بیماری  پی می بریم.

 

درمان:داروهای نئوفیلین و پردنیزولون و آنتی بیوتیک ها و خلط آورها در درمان موثر هستند.(البته با دستور پزشک!)

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم تیر 1387ساعت 2:51  توسط رضا عباسی  | 

بیست سال پیش، برای درمان زخم معده از كِرِم هایی استفاده می شد كه چربی و كلسترول بالایی داشتند، در نتیجه باعث بروز حملات قلبی می شدند. ولی امروزه برای درمان زخم معده، از آنتی بیوتیك استفاده می شود.

سال 1983، دكتر باری مارشالBarry Marshall )) متوجه شد كهعامل ایجاد زخم معده، عفونت ایجاد شده توسط هلیكو باكتر پیلوری است و می توان با مصرف آنتی بیوتیك آن را درمان كرد. ولی بقیه او را مسخره كردند و به این حرف او خندیدند.

اما اكنون مردم این مسئله را قبول دارند و می دانندهر كسی كه دارای زخم و سوزش معده باشد و آزمایش خونی او نیز برای هلیكو باكتر مثبت باشد، بایستی آنتی بیوتیك مصرف كند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1387ساعت 1:27  توسط رضا عباسی  | 

حتما براي شما هم اتفاق افتاده كه هر روز صبح را پر انرژي شروع كرده و تمام كارهاي منزل و محيط كار را به خوبي انجام داده باشيد بعد ناهار را در منزل يا پشت ميز اداره ميل كنيد و دوباره بخواهيد برنامه كاري خود را دنبال كنيد، اما در ساعت 2 بعد از ظهر حس ‌كنيد تمركزتان كم شده و شديدا دلتان مي‌خواهد چرت بزنيد.

 در اين شرايط چطور مي‌توان به سرعت نيروي خود را تقويت كرد؟ به نوشابه‌هاي انرژي‌زا فكر نكنيد! راه‌هاي طبيعي هم براي افزايش سطح انرژي وجود دارد.

به‌نظر مي‌رسد احساس خستگي به ريتم طبيعي و تنظيم بدن مربوط باشد. بسياري از مردم حدود ساعت 2 تا3 بعد از ظهر احساس خواب آلودگي مي‌كنند. در بعضي فرهنگ‌ها خواب نيمروز وجود دارد و افراد معتقدند بعد از آن قدرت بازدهي آنها بيشتر مي‌شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1387ساعت 1:19  توسط رضا عباسی  | 

 

بوی دهان علل و نحوه درمان

فکر ميکنم تاثير نامطلوبی که بوی بد دهان در شخصيت يک فرد ميگذارد با هيچ چيز قابل مقايسه نباشد . خاطره بدی که از فردی که بوی دهان بدی ازش ديديد شايد ماهها در ذهنتان بماند يا شده که احساس کنيد که خودتان دهانتان بو ميدهد آيا در اين صورت ميتوانيد با يک شخصيت معتدل و سالمی با اطرافيان ارتباط بر قرار کنيد .... مطمعناً پاسخ منفی است ..... اين مسائل باعث شد که در يک مقاله جداگانه به اين موضوع بپردازم

منشا بوی دهان که تحت هر شرايطی آزار دهنده است  عبارتند از:

 1. بوی موادی که احتمالا در طی روز مصرف کرده باشيم از قبيل سير، پياز، الکل ، سيگار و......
 2. بوی نامطبوع ناشی از بهداشت دهان و دندان ضعيف .....
 3. بوی ناشی از حلق و لوزه ها و سينوس های فکی که در کل تحت نام مجاورات دهان و دندان از آنها ياد ميشود ....
 4. بوی ناشی از بيماريهای سيستميک از قبيل آبسه های ريه ، ديابت ،ناراحتی های گوارشی و غيره

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هجدهم خرداد 1387ساعت 1:36  توسط رضا عباسی  | 

سکته مغزی چیست؟
سکته مغزی یک فوریت پزشکی است که در صورت عدم تشخیص و درمان فوری می‌‌تواند باعث آسیب دائمی عصبی، ایجاد عوارض و مرگ شود.

سکته مغزی (stroke)هنگامی رخ می‌دهد که یک لخته خونی باعث انسداد شریان‌ خون‌رسان به مغز می‌شود (سکته مغزی ایسکمیک) یا یک رگ خونی مغز پاره  و خونرسانی به بخشی از مغز متوقف می‌شود (سکته مغزی هموراژیک).

در عرض چند دقیقه پس از این حادثه سلول‌های مغز شروع به مردن می‌کنند.

سکته مغزی ناقص (mini-strokes) یا "حملات گذرای کاهش خونرسانی به مغز" هنگامی رخ می‌‌دهد که جریان خون به مغز به طور موقت مختل می‌شود. در این حالت آسیب دائمی به سلول‌های مغزی وارد نمی‌شود و علائم عصبی در کمتر از 24 ساعت برطرف می‌شود.

علائم سکته مغزی اینها هستند:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم خرداد 1387ساعت 0:56  توسط رضا عباسی  | 

شاید برای بعضی ها این عجیب یا تازه باشد که با دعا خواندن بر آب بتوان بعضی بیماریها را درمان کرددعای ناد علی، توسل، هفت هیکل برای بیماریهایی مثل سر درد ، میگرن و ... خوب جواب می دهدبا وضو و رو به قبله دعا را بر یه لیوان آب بخوانید و آب را بخورید تاثیرش را خواهید دیدصداتون باید مانند خواندن نماز مغرب بلند باشد نه خیلی بلند و نه خیلی آرام البته میتوانید همین دعا را بر بالین بیمار بخوانید و احتیاجی به خواندن بر آب نیست.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم خرداد 1387ساعت 0:52  توسط رضا عباسی  | 

 
l>